Az átlagos pénzügyi jártasság pontszáma 100-ból 60 pont lett, ami tízzel marad el a felnőtteknek meghatározott minimum 70 ponttól – derült ki az OECD pénzügyi kultúra fejlesztésével foglalkozó nemzetközi kutatásából.

Vosz
Fotó: VOSZ

 

A legtöbben értik az definícióját

A minimum 70 pontot elérő felnőttek aránya Magyarországon 23 százalék, ezzel szemben 

  • Németországban 75 százalék, 
  • Írországban 57 százalék, 
  • az OECD-országok átlagában pedig 39 százalék. 

A pénzügyi ismeretekkel kapcsolatosan megállapítható, hogy a vizsgált országok felnőtt lakosságának átlagosan mintegy 84 százaléka érti az infláció definícióját, de csak 63 százalékuk tudja a pénz időértékének fogalmát saját megtakarításaira vonatkoztatni, és csupán 42 százalékuk rendelkezik megfelelő ismeretekkel a kamatos kamatról, amit a megtakarítással rendelkező felnőttek közül is csupán nagyjából minden második, 46 százalékuk ért.

A pénzügyi tudatosságot vizsgálva kiderült, hogy bár a válaszadók közül átlagosan tízből heten a vásárlás előtt alaposan megfontolják, hogy megengedhetik-e maguknak az adott terméket vagy szolgáltatást, valamivel több, mint a felnőttek egynegyede (26 százalék) hasonlítja össze a különböző szolgáltatók pénzügyi termékeit, és csak 24 százalékuk fordul tanácsért független szakértőhöz pénzügyi termékek vagy szolgáltatások vásárlása előtt.

Többek között a nemzetközi kutatás is ráerősített, hogy a lakosság és a vállalkozások biztosítási, pénzügyi, valamint vállalkozási ismereteinek fejlesztésére jelentős tér mutatkozik hazánkban. Ahhoz, hogy ez a fajta tudatosság a mindennapi életben mindhárom területen készségszinten beépüljön, komplex programra van szükség, ahol az egyes szakmai ismereteket, gyakorlati tanácsokat, edukációs előadásokat olyan szervezetek biztosítják, akik maguk is mély szektorális rálátással és gyakorlati tudással rendelkeznek. A kulcs pedig a hosszú távú elköteleződés a kampány jellegű aktivitások helyett.

A stratégiai együttműködés több mint kölcsönös információátadás

A Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elkötelezett a biztosítási és vállalkozásfejlesztési ismeretek széles körben történő elterjesztése iránt. Szakmai ismereteik felhasználásával a biztosítási és vállalkozásfejlesztési területen tananyagokat, kérdőíveket, ajánlásokat, útmutatókat dolgoznak ki, megosztják egymással kiadványaikat, publikációikat, kutatásaikat és friss elemzéseiket, valamint részvételi és előadási lehetőséget biztosítanak egymásnak az általuk szervezett szakmai-tudományos rendezvényeken.

Az aktív kapcsolattartás jegyében rendszeres szakmai találkozókat szerveznek, ahol bemutatják a tagoknak saját tevékenységüket és azt, hogy miként tudják mindezek révén támogatni egymás munkáját.

A biztonságos cégműködés alapja, hogy az adott vállalkozás a hozzá igazított, megfelelő biztosítási programmal rendelkezzen. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége a magyar vállalkozások biztosítási edukációját a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetségével szakmai partnerségben kívánja a jövőben megvalósítani – jelentette ki Eppel János, a VOSZ elnöke.