BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elemzők: biztosan tovább gyorsul az infláció, de a kép nem tragikus

A gyenge forint tovább hajtja majd az árakat felfelé.

Novemberben a várakozásoknak megfelelően gyorsult az infláció Magyarországon – ebben egyetértenek a szakértők. Ugyanakkor a viszonylag magas, félszázalékos, havi szintű árindexet többen is kiemelték. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint  

az élelmiszerek és az üzemanyagok árának emelkedése meg is magyarázza a havi árindexváltozást.  

HZ1_0299
Az élelmiszerek vezetik a drágulást / Fotó: Havran Zoltán

A Black Friday hatása azonban erős volt, azaz a tartós fogyasztási cikkek átlagárának enyhe csökkenése az akciózási hullámnak tudható be. A nagy árleszállításokat meg a lanyha kereslet kényszeríti ki – ez persze nem jó hír a szakértő szerint. Szintén a mérsékelt kereslet okozhatja a szolgáltatások árának enyhe emelkedését is, ami szintén relatívnak mondható.

Összességében 

az érzékelt infláció egyértelmű erősödése tovább erodálhatja a fogyasztói bizalmat, az élelmiszer- és üzemanyagár-változás ugyanis két azonnal érzékelhető tétel. 

Az inflációs kép egyáltalán nem kiábrándító, de a háztartások érzete ettől jelentősen eltérő lehet – tette hozzá Virovácz Péter.

A forint tesz be

Még messze nem látni a forintgyengülés teljes hatását, de az árindex emelkedésének ez az egyik fő motorja már most is – közölte Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza. Emellett persze a gyenge bázis és a rossz mezőgazdasági termés is szerepet játszik.
A forint gyengülése a leggyorsabban az üzemanyagárakra hat. Miután az elszámolás dolláralapú, itt a zöldhasúhoz mért kurzus kell figyelembe venni.  

Szeptember elejéhez képest a forint a dollárral szemben 5,5 százalékkal gyengült, de az infláció adatfelvételi időszakának a végére ez már 9,4 százalékot tett ki.

Ezzel párhuzamosan az üzemanyagok ára egy hónap alatt átlagosan 2,4 százalékkal nőtt, ez pedig a várakozásoknak megfelelően 0,1 százalékponttal húzta felfelé a havi alapú inflációt. Regős Gábor szerint ugyanakkor koránt sincs vége, a forintgyengülés várhatóan a jövő év eleji átárazásoknál épül be nagyobb arányban az árakba.

Nem lesz nagy kiugrás

A Magyar Bankholding elemzői szerint a minimálbér-emelés is fűti az inflációt, de ezt a hatást a gyenge GDP-növekedés le is töri. Ugyanakkor a tartósan gyenge forint egyre nagyobb inflációs kockázatot jelent, vélhetően ez határozza meg az árindexadatokat a közeljövőben. Összességében 

az MBH-nál úgy számolnak, hogy jövőre 3,8 százalékos lesz az átlagos infláció, ezzel nagyjából egyetért Virovácz Péter is. 

Óvatos marad a monetáris politika, a forintárfolyamra kiemelten figyelnek majd a jegybankárok – vélik a szakértők. Regős Gábor szerint már az is szerencsés, ha a szigorítást el lehet kerülni (látva az árfolyamot). Virovácz Péter kiemeli azt is, hogy az alacsony fogyasztás a monetáris politika oldaláról inkább kedvező, ugyanis lassítja az inflációt. Persze a jegybankárok az érzékelt inflációt is figyelembe veszik a döntéseik során. Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója szerint a 4 százalék környékére emelkedő infláció továbbra is óvatos monetáris politikát indokol, különösen, ha magas marad a magyar eszközök volatilitása. A jövőbeni kamatdöntések szempontjából két tényező lehet a döntő: az inflációs adatokban látott meglepetések iránya és a forint árfolyamának volatilitása. 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.