Elindult a Demján Sándor-program keretében az EXIM exportösztönzési hitelprogramja, valamint a kifektetési hitel- és tőkeprogram a magyar vállalkozások nemzetközi versenyképességének növelése és exportképességük erősítése érdekében – mondta Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára sajtótájékoztatón szerdán Budapesten. A gazdasági akcióterv több száz milliárd forintot ölel fel.
Szabados Richárd közlése szerint a konstrukció közel 400 milliárd forintos keretösszeggel indult. Az EXIM exportösztönző hiteltermékei és a külföldi befektetésekre elérhető finanszírozási konstrukció jelentősen hozzájárulhatnak ahhoz, hogy jövőre a 3 százalék feletti sávba kerüljön a gazdasági növekedés – mondta.
A kormány ősszel bemutatta az Új Gazdaságpolitikai Akciótervet, amely a fenntartható növekedés érdekében 21 intézkedést tartalmaz.
A cél 2025-re a 3 százalékot meghaladó GDP-növekedés elérése, kiemelten támogatva a kkv-kat a Demján Sándor Program keretében.
Az 1 400 milliárd forintos keretösszegű program négy fő területre fókuszál:
Szabados Richárd arra szólította fel a vállalkozásokat, hogy közösen dolgozzanak a gazdasági növekedésért. A Demján Sándor Programon belül a Széchenyi Kártya kedvezményes kamatozású hitelei már elérhetőek, a tőkefinanszírozási támogatási program előregisztrációja folyamatban van, emellett elérhető az eszközfinanszírozási támogatás előregisztrációja.
Jövő februárban indul a Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja elnevezésű, 9 milliárd forint keretösszegű program, amelynek célja, hogy a vállalkozások rendelkezzenek digitális megjelenéssel és ezen keresztül nyissanak új értékesítési csatornákat, illetve jussanak el új vevőkhöz.
Kisgergely Kornél, az EXIM Magyarország elnök-vezérigazgatója arról tájékoztatott, hogy az EXIM stratégiai szerepet tölt be az NGM által meghirdetett Demján Sándor Programban. A programban elérhető EXIM-hitelek keretösszege 350 milliárd forint, a hitelkérelmek befogadása 2025. január 6-tól indul.
Újraindul a Jövő exportőrei hitelprogram, amely forintban és euróban is elérhető lesz. A hitelek beruházásokat céloznak, abban a zöld beruházási hitellel tervezik élénkíteni a megújuló energiatermelést, energiahatékonysági fejlesztéseket. Megnyitják az exportélénkítő beruházási hitelprogramot, amelyben 50 milliárdot terveznek lízingre fordítani.
Bevezetik az euróban, dollárban és forintban elérhető piaci árazású EXIM kifektetési hitelt, amely a 350 milliárd forintos kereten felül nyújt támogatást, a hitelösszeg minimálisan 2 milliárd forint. A tapasztalataik alapján a keretösszeg az év első felében áll rendelkezésre.
Katona Bence, a Nemzeti Tőkeholding Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint a tőkeprogram új dimenziót nyit meg a vállalatoknak, az igény jelentős iránta. A magyar tulajdonú cégek külföldi jövedelmének növeléséhez járulnak hozzá akvizíciókon és beruházásokon keresztül.
A magyar vállalkozások kifektetéseinek támogatására 60 milliárd forint keretösszeg áll rendelkezésre, ügyletenként 1-25 millió dolláros finanszírozást terveznek.
A felhasználására példaként említette a cégfelvásárlásokat, a zöldmezős és barnamezős beruházásokat, menedzsment-kivásárlást vagy -bevásárlást. Kiemelt iparágak közé sorolta az agráriumot, a zöldenergiát, a logisztikát, minimum 30 százalékos önerőt várnak el a cégektől, és leányvállalat alapítását.
A kifektetés új piacszerzést tesz lehetővé a vállalatok számára, diverzifikálja a bevételi forrásokat, új növekedési pályát tesz lehetővé, illetve versenyelőnyt épít ki vagy erősít. A Kifektetési Magántőkealap 165 millió dolláros, Magyarországon bejegyzett, a tőkealapot az NTH tulajdonában álló, vállalati tőkebefektetésekre specializálódott Focus Ventures Zrt. kezeli. Az alap földrajzi szempontból diverzifikált, támogatja az üzleti aktivitást mind ismerettel, mind a nagy növekedési potenciállal rendelkező területeken: elsődlegesen Európa illetve Ázsia, azon belül is kiemelten Közép-Ázsia országaiban tervez befektetéseket - sorolta.
Demján Sándor-program: 50 milliárd keretösszegű beruházásösztönző támogatást indít a kormány
Hamarosan indul a magyar cégeknek meghirdetett, beruházásösztönző pályázat. A tervek szerint ötszáz magyar kkv részesülhet támogatásban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.