BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Toy,Pink,Piggy,Bank,On,Work,Table,Of,Senior,Tenant,, önkéntes nyugdíjpénztár lakossági befektetés nyugdíj

Nyugdíj előtt állók: ezt kevesen tudják – az állam százezres segélyt ad, ha beüt a baj

Munkánk elvesztése mindig rossz, idősebb korban azonban még nehezebb a helyzet. A nyugdíj előtti álláskeresési segély azok számára nagy segítség, akik öt éven belül betöltik a nyugdíjkorhatárt.

Bár vannak, akik az év eleji időszakot arra szánják, hogy munkahelyet váltanak, előfordulhat olyan is, hogy valaki akaratán kívül kerül a munkakeresők sorába. Ilyen esetben érdemes hamar lépni, ugyanis az állam az álláskeresőket csupán három hónapig támogatja, ennyi időre fizet álláskeresési járadékot (vagy korábbi nevén munkanélküli segélyt), de csak akkor, ha az álláskereső megfelel bizonyos feltételeknek.

Toy,Pink,Piggy,Bank,On,Work,Table,Of,Senior,Tenant,, önkéntes nyugdíjpénztár lakossági befektetés nyugdíj
A nyugdíj előtti álláskeresési segély sokak számára nagy segítség / Fotó: Shutterstock

Az álláskeresés sosem kellemes időszak, de még nehezebb a helyzet, ha valakinek pár évvel a nyugdíjba vonulás előtt szűnik meg a munkája. Ugyanis a nyugdíjazás előtt álló álláskeresők a fiatalokhoz képest nagy hátránnyal indulnak a munkaerőpiacon. Gyakran fennáll az a lehetőség, hogy az idősebb korosztályhoz tartozó nem talál megfelelő munkát. A nyugdíj előtti álláskeresési segély (nyes) pont ebben a helyzetre nyújt segítséget – írta a Hóvége hírportál.

A nyugdíj előtti álláskeresési segély

A nyes-ellátás abban az időszakban jár, ameddig a nyugdíjkorhatárt be nem töltik, és nem sikerül tartós munkaviszonyt létesíteniük. A segélyre az jogosult, aki:

  • Álláskeresőként regisztrált, munkát szeretne, de nem talált, és az állami szerv sem tudott neki megfelelőt ajánlani.
  • Legfeljebb öt évre van a nyugdíjkorhatártól a kérelem beadásakor.
  • Az előző három évben legalább 45 napig álláskeresési járadékot kapott.
  • Már nem jogosult újabb álláskeresési járadékra.
  • Kimerítette az álláskeresési járadék folyósítási idejét, vagy azt a keresőtevékenysége miatt szüntették meg.
  • Rendelkezik az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel.
  • Nem kap korhatár előtti ellátást, szolgálati járandóságot, táncművészeti életjáradékot vagy átmeneti bányászjáradékot.

A tavaly év végén megszületett bérmegállapodás értelmében 2025. január elsejétől a minimálbér havi összege 290 800 forint,

ennek 40 százaléka, azaz 116 320 forint a nyes összege.

A segély addig jár, amíg az igénylő vagy a nyugdíjra, vagy a megváltozott munkaképességű személyek ellátására jogosulttá nem válik. A segély folyósítási tartama szolgálati időnek minősül, így növeli a szolgálati idő hosszát, ugyanakkor a nyes összegét csak abban az esetben lehet figyelembe venni a nyugdíjszámítás során, ha így járna jobban a nyugdíjigénylő.

Azonban vannak olyan időszakok, amikor szüneteltetni kell az ellátást. Ilyen az, amikor a segélyben részesülő dolgozik (az alkalmi munka nem számít), a segélyben részesülő közfoglalkoztatás keretében dolgozik, vagy pedig keresetpótló juttatást kap.

A nyes igénylése

A kérelmet a lakóhely szerint illetékes járási vagy kerületi kormányhivatal foglalkoztatási osztályán kell benyújtani. Aki rendelkezik Ügyfélkapu+-szal vagy DÁP-pal, az interneten keresztül is beadhatja a kérelmet.

Nem kell külön dokumentumokat beadni, mert a szükséges adatokat a nyugdíjbiztosítási szerv igazolja az állami foglalkoztatási szerv kérésére. Ugyanakkor szükség lesz a személyazonosításhoz szükséges irat másolatára (ez lehet személyazonosító igazolvány, érvényes kártya típusú gépjárművezetői engedély, esetleg érvényes útlevél) és persze az igénylőlapra is, pontosan kitöltve.

A kérelem pozitív elbírálása után van lehetőség igényelni a postai kifizetést és az utalást is. A nyest az álláskeresési járadékok utalásának, kifizetési dátumának időpontjában fizetik ki.

Fontos tudnivalók a nyesről

Hasznos információ, hogy ameddig az álláskereső nyesben részesül, addig biztosított, vagyis jogosult az egészségügyi szolgáltatások igénybevételére.

Alapvetően az álláskeresési járadék után adózni kell, viszont olyankor, ha ez az ellátás az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt évben került folyósításra (vagyis a nyugdíj előtti álláskeresési járadék címén), akkor a juttatás nyugdíjnak minősül, és ezért nem kell feltüntetni az adóbevallásban.

Ha ezen az ellátáson kívül nem volt más jövedelme a jogosultnak, akkor nem kell adóbevallást sem leadnia, hiszen a nyugdíj adómentes jövedelemnek számít.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.