A PMÁP-kamatok kifizetésének elkezdésével más befektetések felé is megnőhet az érdeklődés, ezért készített felmérést ezek sorsáról a Goupama Biztosító és az OTP Bank, melyből kiderül, hogy a kifizetések egy részét otthoni, családi tervek megvalósítására költik, de jelentős összegeket helyeznek majd el különböző megtakarítási formákban is.
A kutatásból az is kiderül, hogy bár a háztartások 40 százaléka rendelkezik megtakarítással, több mint harmaduk még mindig kizárólag csak készpénzben vagy folyószámlán tartja pénzét. A megkérdezettek harminc százaléka véli úgy, hogy idén gyarapszik a félretett pénze, míg a többség arra számít, hogy nem fog érdemben csökkeni a megtakarítása.
A felmérés szerint a 16–75 éves lakosság negyede számít kamatokra idén állampapírból, aminek a terveik szerint 40 százalékát költik majd el és 60 százalékát teszik ismét félre. Az újabb befektetésekben gondolkozók 48 százaléka ismét állampapírban is gondolkozik, de közel 20 százalék más típusú értékpapírokat is venne, míg majdnem 10 százalékban merült fel a megtakarítási célú életbiztosítás gondolata is.
Ugyanakkor 23 százalék csak készpénzben vagy folyószámlán hagyná a pénzét,
amit azzal indokoltak, hogy így könnyen hozzáférhetnek pénzükhöz, miközben az ismert befektetések hozamai alacsonyak, a lekötött összegek idő előtt felbontása pedig költséges.
„A lakosság egy jelentős része az idei évtől a csökkenő kamatozású állampapírok mellett más lehetőségekkel is számol, viszont az olyan befektetések, mint például a részvények, esetenként meghaladhatják a kockázatvállalási hajlandóságukat. Ebben a versenyben jelenthetnek alternatívát a kisebb kockázattal, de a várható infláció feletti hozammal kecsegtető befektetési formák. Esetünkben már tapasztaljuk a kiugróan megnövekedett érdeklődést a megtakarítási biztosítások iránt, ami a megkérdezettekben felmerült dilemmákra is választ nyújthat” – nyilatkozta Füzes Edit, a Groupama Biztosító lakossági személybiztosítási termékmenedzsment vezetője.
A felmérésből az is kiderül, hogy mire kívánnak költeni a beérkező pénzekből, itt az első helyen, 31 százalékkal az utazás szerepel. Ezt követően sokan költenének ingatlanra is, legyen szó felújításról, hiteltörlesztésről vagy épp bútorvásárlásról.
Sokan finanszíroznának a kamatjövedelemből egészségügyi kiadásokat is, míg 19 százalék tervez ingatlanvásárlást.
„Ahogy a kutatásból is látjuk, a lakosság a felszabaduló források nagyobb részét újra befektetné. Azoknak, akik szeretnék, hogy továbbra is gyarapodjon a megtakarításuk, azt tanácsoljuk, hogy forduljanak tanácsadóinkhoz a fiókjainkban, akik segítenek abban, hogy megtalálják az ügyfelek számára a megfelelő megoldást. Az OTP Banknál számos lehetőség közül választhatnak az ügyfelek és a fióki csatorna mellett már online felületeken, internet- és mobilbankon keresztül is végezhetik megtakarítási, befektetési tranzakcióik túlnyomó többségét” – mondta Fabriczki Rita, az OTP Bank megtakarítási termékekért és szolgáltatásokért felelős területének vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.