Még idén megkezdik a bontási munkálatokat Fonyódon, miután lezárult a per a Várhegyi kilátó ügyében. Az évek óta zárva tartó kilátó faszerkezetét házi cincérek és farontó gombák támadták meg, emiatt életveszélyessé vált. A helyiek és turisták számára is fontos Várhegyi kilátó 2011-ben épült pályázati forrásból, mintegy 80 millió forintos költségvetéssel.
Azonban alig tíz év alatt a faszerkezet jelentős károsodást szenvedett, és 2021-re egyértelművé vált, hogy nem biztonságos a használata. A szerkezetet gyakorlatilag teljesen tönkretették a faanyag-károsító élősködők. A Fonyódi Önkormányzat pert indított a kivitelező cég ellen, amely mostanra lezárult, így elhárult az akadály a kilátó lebontása elől.
Az ügy nemrég lezárult, az önkormányzat pedig 60 millió forintos kártérítést kapott a kivitelezőtől. A kilátó az idei nyári szezonban biztosan nem lesz látogatható, hiszen az első lépés a faszerkezet teljes lebontása. Csak és kizárólag a faszerkezetet kell elbontani, a vázszerkezet és az alapok érintetlenek maradnak
– idézte Erdei Barnabást, Fonyód polgármesterét a Sonline.
A polgármester elmondta, elkötelezett a kilátó újjáépítése mellett, ugyanakkor a jövőbeni anyaghasználattal kapcsolatban még nincs végleges döntés. „Én azt szeretném, ha nem fa szerkezetű lenne az új kilátó” – mondta, hozzátéve, hogy a pontos tervek kidolgozása még hátravan. A kivitelezési költségek is kérdésesek, hiszen a 2011-ben 18 millió forintba kerülő faszerkezet ma már lényegesen drágább lenne, míg egy acél, vagy más, tartósabb anyagból készült szerkezet valószínűleg hosszabb élettartamot biztosítana. Erdei Barnabás szerint a per lezárása mindenképpen előrelépést jelent, hiszen így már konkrét tervek születhetnek a jövőre nézve.
A Várhegyi Széplátó egykor kiemelt turisztikai látványosság volt, fénykorában évente közel 40 ezer látogatót vonzott.
A város másik nevezetessége, a Sipos-hegyi kilátó a téli hónapokon kívül továbbra is működik, és évente mintegy 20 ezer látogatót fogad. Az önkormányzat reméli, hogy a most bontásra ítélt nevezetesség újjáépítésével Fonyód turisztikai vonzereje tovább növekedhet.
Tavaly nyáron felavatták Magyarország világrekorder hídját a Szárhegy és a Várhegy között. A sátoraljaújhelyi függőhidat június 4-én avatták fel, a nap a nemzeti összetartozás napja az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékezve. A sátoraljaújhelyi függőhíd a Nemzeti összetartozás hídja nevet kapta.
Hossza több mint 700 méter, hat acélsodronykötél tartja a magasban. Ezzel a technológiával nemcsak Magyarországon, hanem az egész világon sem épült még ilyen hosszú híd, vagyis a Borsod vármegyei átkelő az egyik legnagyobbnak számít ebben a kategóriában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.