BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
BA20160805_5531

Ezért jók a vendégmunkások Magyarországnak

Maradhatnak a Fülöp-szigeteki vendégmunkások Magyarországon, ami jó hír sok vállalkozásnak. Habár csökkent a vállalatok munkaerő-kereslete, még mindig feszes a magyar munkaerőpiac. A gazdaság élénkülésével pedig még inkább szükség lesz vendégmunkásokra, főként az élelmiszer- és gyógyszeriparban.

Jelentős könnyítést jelent a vállalkozásoknak, hogy a kormány a Fülöp-szigeteki Köztársaságot is beemelte abba az új országlistába, ahonnan továbbra is érkezhetnek külföldi munkavállalók hazánkba – írja a vendégmunkásokról szóló közleményében a Jobtain HR Szolgáltató.

BA20160805_5531
Maradhatnak a Fülöp-szigeteki vendégmunkások Magyarországon.
Maradhatnak a Fülöp-szigeteki vendégmunkások Magyarországon / Fotó: Béres Attila

„A döntés komoly könnyítést jelent a vállalatoknak. Hiszen azon túlmenően, hogy az ukránokat követően a legnagyobb arányt képviselik a vendégmunkások között, a nekik évente kiadott vendégmunkás-engedélyek száma növekszik a legdinamikusabban. Ugyanakkor azoknak a cégeknek, ahol a kirgizek, mongolok, kazahok is jelen vannak nagyobb létszámban, újra kell majd gondolni, hogy milyen forrásból oldják meg a létszámigényüket a jelenlegi engedélyek lejártát követően” – hangsúlyozta Mihályi Magdolna ügyvezető. 

A külföldi munkavállalók magyarországi foglalkoztatására vonatkozó rendeletén karácsonykor módosított a kormány. Eszerint idén 35 ezerben maximalizálták a kiadható vendégmunkás-tartózkodási engedélyek és a foglalkoztatási célú tartózkodási engedélyek számát. Egyúttal jelentősen csökkentették azoknak a harmadik országoknak a listáját, ahonnan behozható külföldi munkaerő. 

Csaknem tucatnyi országból érkezhetnek vendégmunkások

Magyarországon  vendégmunkásként Nemzeti Kártyával foglalkoztathatóak továbbra is a következő országok állampolgárai: Ukrajna, Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Észak-macedón Köztársaság, Belarusz Köztársaság, Moldova, Montenegrói Köztársaság, Oroszországi Föderáció. Vendégmunkás- vagy foglalkoztatási célú- tartózkodási engedéllyel új országként Georgia és Örményország, illetve a csütörtöki döntés értelmében a Fülöp-szigeteki Köztársaságból érkezők vállalhatnak munkát.

Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató ügyvezetője
Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató ügyvezetője / Fotó: Jobtain

„A Fülöp-szigetek 2024. szeptemberében nyitotta meg Magyarországon azt az irodáját – Labor Office of the Philippine Embassy –, ahol mind a Magyarországon, mind a környező országokban dolgozó Fülöp-szigeteki munkavállalók érdekképviseletét ellátják, és szükség esetén gondoskodnak a Magyar Kormány által támasztott követelmények maradéktalan betartásáról.”

Egy ideig még hazánkban maradhatnak a korábban érkezett vendégmunkások

A jövőben csak olyan országból lehet vendégmunkást behozni, amellyel Magyarország vagy az Európai Unió úgynevezett visszafogadási megállapodást köt, illetve amely országnak van hazánkban államilag elismert szervezete, amely szükség esetén intézkedik arról, hogy a harmadik országbeli vendégmunkás elhagyja Magyarország területét és visszatér a hazájába. „Nagyon fontos kiemelni azt is, hogy akik 2024. december 31-én érvényes engedéllyel Magyarországon dolgoztak, vagy az év utolsó napjáig ezt az engedélyt részükre megigényelték, és a közigazgatási díjat utánuk megfizették, kitölthetik a szerződésüket, és az 1 éves meghosszabbítást is megkaphatják.” 

Tehát a korábban szerződtetett külföldi munkavállalók  munkaviszonya nem szűnik meg azonnal. Ez azt jelenti, hogy a cégeknek lesz elegendő ideje - akár 1-2 éve - arra, hogy felkészüljenek szükség szerint akár egy másik nemzet állampolgárainak foglalkoztatására, amennyiben erre igény lesz. A kiemelt nemzetgazdasági célú beruházásokhoz továbbra is, korlátozás nélkül hozható be külföldi munkaerő. A dél-koreai és a kínai cégek vélhetően ezzel a lehetőséggel élni fognak a jövőben is

– magyarázta a Jobtain szakértője.

Nem mondhatunk le teljesen a vendégmunkások behozataláról

Jelenleg mintegy 4,7 millió magyar munkavállaló dolgozik itthon. Ugyanakkor sokkal többen lépnek ki a munkaerőpiacról, mint akik belépnek: 140-180 ezer fő lép ki és mindössze 90-100 ezer fő lép be. „A szinte teljes foglalkoztatottság miatt nehéz újabb belföldi erőforrásokat találni, bár vannak még mozgósítható csoportok. A kormányzati stratégiával összhangban a munkaerő-kölcsönző cégek is a magyar állampolgárságú munkavállalók megtartására és létszámuk növelésére fókuszálnak, de nem mondhatunk le teljesen a vendégmunkások behozataláról. A gazdaság tervezett élénkülésével pedig még inkább szükség lesz a külföldi munkaerő szigorú szabályokhoz kötött foglalkoztatására” – hangsúlyozta a Jobtain ügyvezetője.

Az utóbbi időben ugyan valamelyest visszaesett a cégek munkaerő-kereslete az alacsony gazdasági növekedés miatt, bizonyos iparágakban most is jelentős a munkaerőigény. Ilyen például az élelmiszer- vagy a gyógyszeripar. 

A gazdaság ismételt fellendülésével várhatóan a feldolgozó- és szállodaiparban is ismét jelentősebb hiány léphet fel. A harmadik országbeli vendégmunkások jellemzően jelenleg is olyan munkakörökben dolgoznak, ahol egyébként is igen nehéz magyar munkavállalót találni.

Fizetésemelés: most éri meg postásnak menni – elárulta a Magyar Posta, vendégmunkások viszik-e majd a leveleket

Érdemes körülnézni a munkaerőpiacon, könnyen lehet ugyanis, hogy most éri meg elszegődni a Magyar Postához. Az állami cég részletesen ismertette, hogyan alakul a fizetésemelés idén és jövőre. Több kulcsfontosságú pozícióban munkaerőhiány van, de arra is egyértelmű választ adott, lesznek-e például Fülöp-szigeteki postások.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.