A pára- és szagelszívó egyik fő feladata, hogy a főzés közben levegőbe kerülő szagokat és párát minél hatékonyabban eltávolítsa. Ezek ugyanis főzéskor nem tudnak távozni egy egyszerű szellőztetéssel és elszívó hiányában lerakódnak a környezetünkben, amit eltávolítani nagyon nehéz. Márpedig éppen a zsírelnyelés az, amivel több elszívónak is meggyűlt a baja – többek között ez derült ki a Tudatos Vásárlók Egyesületének vonatkozó terméktesztjéből, amelyet mintegy 35 millió forint összértékű, anonim módon vásárolt pára- és szagelszívón végeztek.
A vízpára elvezetése különösen fontos az amúgy is magas páratartalmú, penészesedésre hajlamos otthonokban. Hiszen a penész nemcsak esztétikai szempontból aggályos, hanem rontja a levegő minőségét, és súlyosabb esetben akár asztmatikus tüneteket okozhat. A szagokon és a vízpárán túl pedig olaj-, és zsírmolekulák is kerülnek a levegőbe konyhai tevékenykedésünk során.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete ezért 20 márka – AEG, Amica, Bomann, Bosch, Candy, Electrolux, Elica, Faber, Franke, Guzzanti, Ikea, Klarstein, Miele, Mora, Neff, Philco, Samsung, Siemens, Smeg, Whirlpool – 86 különböző, hazai boltokban és webshopokban megvásárolható páraelszívóját tesztelte nemzetközi együttműködésben.
Többféle típust teszteltek, köztük
„Ez utóbbinál fontos megjegyezni, hogy ha ilyet választunk, ne csak a páraelszívó, de az indukciós főzőlap teljesítményének is járjunk utána” – hívják fel a figyelmet a fogyasztóvédők.
Az elszívott levegőt egyes készülékekkel kivezethetjük a szabadba, míg mások átszűrik és keringetik azt. A legtöbb típussal mindkét opció megoldható. Amelyik termék esetében légkivezetéses és keringetéses üzemmódra is volt lehetőség, ott mindkét módot tesztelték. Így végül légkivezetéses üzemmódban mind a 86 modellt, keringetéses üzemmódban pedig 40 terméket tudtak értékelni. Ezzel összesen 126 vizsgálati eredmény született.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete néhány érdekes tapasztalatot is megosztott a teszteredményekből. Ilyen például az a több esetben is észlelt jelenség, hogy ugyanaz a termék, két különböző kialakítás esetén sem működött ugyanolyan hatékonyan. Ez persze érthető, hiszen keringetéses üzemmódban páraelszívásra nem is számíthatunk. Itt a szagelszívás és zsírelnyelés funkció értékelhető. A Bosch DWB97CM50 kürtős kialakítású elszívója ugyan mindkét esetben jól szerepelt, de érzékelhető különbséget mértek a zsírelnyelés funkcióját tekintve. Keringetéses üzemmódban 70 százalékos, míg légkivezetéses üzemmódban 76 százalékos eredményt ért el.
Meglepő jelenséget is tapasztaltak a teszt során: mégpedig azt, hogy
kifejezetten sok készülék nem tudott megküzdeni a fő feladatával, vagyis a pára-, zsír- vagy szagelszívással.
A legjobbak között például sok indukciós főzőlapba beépített elszívó végzett, de még erről a típusról sem mondható el általánosságban, hogy kiemelkedő az elszívó funkciója. Az egyik legdrágább, a Smeg HOBD482D készülék például a maga 1,379 millió forintos átlagárával gyengén szerepelt e tekintetben. Mentségére szóljon, hogy a páraelszívással még jól elboldogult légkivezetéses üzemmódban, viszont a zsírelnyelés szinte érzékelhetetlen volt a tesztelés során mindkét üzemmódban. Szagelszívása is átlag alatti keringetéses kialakítás esetén.
A márka másik, ugyanilyen típusú és árkategóriájú készüléke, a Smeg HOBD472D ezzel szemben kiváló eredményt ért el légkivezetéses üzemmódban. Ezek a példák is azt mutatják, egy márkán belül is találhatóak jól és kifejezetten gyengén teljesítő termékek. Jó példák erre az AEG, Bosch, Ikea, Smeg, Whirlpool márkájú páraelszívók, amelyek egyformán végeztek a lista végén és elején egyaránt.
A tesztelés folyamán mérték a készülékek zajszintjét is, amelyek 50 és 74,5 decibel között mozogtak. A csendesebb működés jellemzően gyengébb teljesítménnyel járt együtt, amely alól csak néhány kivételt találtak.
A készülékek kivitelezését ellenőrízve az látszott, hogy az eszközök többsége átlagos, vagy jó eredményt ért el a felépítés minőségét vizsgáló szempontok szerint. Persze akadtak kivételek ez alól is. Míg néhány elszívó gyenge értékelésére magyarázat lehet, hogy a kedvezőbb árkategóriába tartozik, félmilliós termék is akadt a palettán, amelynek minőségén nem tükröződött az ára a tesztelési szempontok szerint.
Pára- és szagelszívóból sokféle akad manapság a piacon, beépítés és az elszívott anyagok kivezetésétől függően számtalan készülék közül válogathatunk. A teszt eredményei azt mutatják, hogy mindegyik típusból található jól és kevésbé jól teljesítő készülék a boltokban, de
vásárláskor nem érdemes pusztán márka vagy ár alapján dönteni, hiszen a legjobban teljesítő modellek között egyaránt találni 250 ezer és egymillió forintos készüléket is. Érdemes tisztában lenni a termékek valós teljesítményével is
– vélik a fogyasztóvédők. Ehhez érdemes megismerni a Tudatos Vásárlók Egyesületének részletes teszteredményeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.