BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyelőre csak az ország közepén tombol a hepatitis A-járvány

A járvány Komárom-Esztergom vármegyében egyelőre nem ütötte fel a fejét. A hepatitis A ellen létezik védőoltás is.

Tavalyhoz képest hétszeresére nőtt a Hepatitis A-val fertőzöttek száma Magyarországon az idei év első két hónapjában – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK), hozzátéve, hogy főként Budapest, valamint Pest és Fejér vármegyék érintettek.

Doctor,With,Human,Liver,Anatomy,Model.,Liver,Cancer,And,Tumor, hepatitis a, orvos, máj,
A hepatitis A-járvány egyelőre elkerülte Komárom-Esztergom vármegyét / Fotó: Shutterstock

Mivel a járvány várhatóan tovább terjed, az NNGYK arra kérte az egészségügyi dolgozókat, hogy a hepatitis A-fertőzés lehetőségét is vegyék figyelembe a betegek ellátása során, valamint tájékoztassák is őket a megelőzés lehetőségeiről. A fertőzés ellen egyébként vényre, de térítésmentesen kapható védőoltás is a gyógyszertárakban.

A feol.hu megkeresésére Schneider Attila, a Magyar Gyógyszerészeti Kamara Fejér Vármegyei Szervezetének elnöke elmondta: a védőoltásra való igény növekedését eddig nem tapasztalták, de mindkét nagykereskedőnél elérhető, nincs belőle hiány, így ha szükséges, beszerezhető.

A hepatitis A-fertőzés tünetei:

  • hasi fájdalom, puffadás, hányinger, étvágytalanság,
  • rossz közérzet, láz, izom- és ízületi fájdalom,
  • sárgaság (a bőr és a szemfehérje besárgulása).

Amennyiben ezeket a tüneteket észleljük, forduljunk orvoshoz. Általában a betegség néhány hét alatt magától elmúlik, de a teljes felépülés akár 1-2 hónapig is eltarthat. Ezen idő alatt kerüljük az alkoholt és más, májat terhelő dolgokat. Súlyos esetekben kórházi kezelésre is szükség lehet.

Az NNGYK szerint  fokozottan veszélyeztetettek azok, akik például fertőzött szubtrópusi vagy trópusi országokba utaznak, olyan helyeken élnek, vagy oda utaznak, ahol nem megfelelőek a higiéniai körülmények – például űrgödrös WC-k vagy folyóvíz hiánya –, illetve akik valamilyen alapbetegséggel, a többi között hemofíliával, krónikus hepatitis B-fertőzéssel élnek, vagy C-vírus-hordozók. Idetartoznak továbbá az életmódjukból fakadóan a hepatitis A-fertőzés kockázatának fokozottan kitett emberek, például az intravénás kábítószer-használók, valamint az úgynevezett MSM-populáció tagjai is.

A Kemma utánajárt, hogy mi a helyzet Komárom-Esztergom vármegyében és dr. Üveges Szilvia esztergomi háziorvos a lapnak elmondta, hogy a vármegye háziorvosai nem kaptak külön teendővel kapcsolatos megkeresését a Népegészségügyi Központtól. Jelenleg a vármegyében nem tud jelentős megbetegedésről.

Elmondása szerint az elmúlt időszakban több más kórokozó is okozott hányással és hasmenéssel járó betegséget, de mivel nem küldenek minden beteget szerológiai vizsgálatra, így a hepatitis A az ő praxisában nem volt kimutatott.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.