Európában három betegség is jelen van, amelyek a kiskérődzőket, így a juhokat is fenyegetik, jelesül a kiskérődzők pestise, a ragadós száj- és körömfájás, valamint a kéknyelv-betegség, ezekből pedig kettő idén meg is jelent Magyarországon is – mondta a Világgazdaságnak Mezőszentgyörgyi Dávid, a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója. Mint emlékezetes, a kiskérődzők pestisét januárban Zala megyében azonosította az állategészségügyi hatóság, és mivel azóta nem volt pozitív eset, már csak védőkörzetet tartanak fenn a januári kitörés körül. Ez egyben azt is jelenti, hogy mivel az érintett telep az M7-es autópálya közelében van, a szállítási útvonalakat módosítani kellett, de ez nem jelent nagy kerülőt a kamionoknak, ami a húsvéti bárány szállításánál mostanában fontos lehet.
A kereskedelmi korlátozások javát is feloldották, Mezőszentgyörgyi Dávid szerint mondhatjuk azt, hogy a helyzet rendeződött. A román határ közelében lehet aggasztó a helyzet, miután a betegség annak idején Romániából került a zalai telepre – amelyik egyébként gyűjtőállomásként funkcionált. A szakmaközi szervezet tagjai önkéntesen vállalták, hogy Romániából nem vásárolnak állatot, de az általános helyzeten nem segít, hogy Románia január 1-je óta a schengeni övezet tagja, így nem állítják meg a kamionokat. Szerencsére az ottani főállatorvos – annak ellenére, hogy nyilatkozataik szerint nincs jelen náluk a kiskérődzők pestise – exportkorlátozást rendelt el a juhra is. Így most az aggodalom az esetleges illegális szállítmányok miatt áll fönn.
Ebbe a helyzetbe csapott bele a Győr-Moson-Sopron vármegyei kisbajcsi marhatelepen március elején kitört ragadós száj- és körömfájás. Ez rendkívül ragályos, és veszélyes
hatalmas gazdasági károkat képes okozni, így nagy riadalmat keltett az állattenyésztők körében. A juhágazatban pedig a közelgő húsvéti szezon miatt különösen érzékeny időszakban jelent meg a kór, amely szerencsére azóta nem bukkant fel máshol. Az állategészségügyi hatóság a kitörés után 72 óráig megtiltotta a fogékony állatok technikai mozgatását a nem fertőzött megyékben is. A juhágazatban pedig a kitöréstől számítva e hét hétfő éjfélig bezárólag nem volt felvásárlás az országban,
vagyis gyakorlatilag felvásárlási ár sem létezett
– mondta Mezőszentgyörgyi Dávid. Sőt, már a kitörés előtt egy nappal érkeztek árletörő hatású hírek, és a korábbi 2300 forintos kilogrammonkénti élőjuh-ár lement 1800-ra. Az e heti újraindulás pedig 2000 forintos szinten történt. Most mindenki nagyon bizonytalan, azért is lett alacsonyabb az ár, mert a felvásárlók sem tudják, hogy mennyit tudnak majd értékesíteni.
Az exporttal kapcsolatban annyi biztos, hogy az Európai Unión belül külön korlátozást nem lehet bevezetni. Ennek ellenére jönnek hírek arról, hogy egyes olasz, német és osztrák vágóhidak vagy kereskedők megpróbálnak külön előírásokat kikötni, például vérvizsgálatot. Hivatalosan nem lehet ilyet tenni, és azt is tudni kell, hogy az olasz vágóhidaknak szükségük van a magyar bárányokra, főleg úgy, hogy most Romániából sem tudná pótolni az esetleg kieső magyar bárányokat. Az olasz piacra egyébként 150-160 ezer bárányt szállítunk.
Nem lehet tudni, hogy a 2000 forintos ár merre fog elmozdulni, mindenesetre a szakmaközi szervezetnél azzal számolnak, hogy ennél alacsonyabb nem lesz.
Az ügyvezető igazgató szerint azzal sem lehet számolni, hogy újra 2500 forint lesz, mert most azért mindenki picit bizalmatlanabb. A termelőknek ezért azt tanácsolják, hogy ha „kész van” a bárány, és van felvásárlójuk, aki megadja a heti átlagos piaci árat, akkor ne kísérletezzenek azzal, hogy várnak még egy hetet, hátha feljebb megy az ár, inkább kössék meg az üzletet.
Az EU-n kívüli országokkal kicsit más a helyzet, de szerencsére a juhágazat harmadik országnak számító piacai, mint Szerbia, az Arab-félsziget és Izrael, közel vannak, és arra számítanak, hogy az érintett országokkal kétoldalú tárgyalások keretében meg tudnak egyezni a korlátozások feloldásáról, és április–májusban amúgy is enyhülni fognak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.