A lassú vásárlás az impulzusvásárlás ellentéte, azaz nem ugrunk azonnal, hogy kielégítsük a sóvárgásunkat valamiféle vásárlással, hanem a minőségre helyezzük a hangsúlyt – írja a Huffpost. A téma szakértői azt mondják, hogy a lassú vásárlás azt jelenti, hogy átgondoltan költünk, felmérjük a vásárlási szándékunk okait, kiküszöböljük az impulzív vagy elsietett vásárlásokat, így minimalizáljuk a megbánást. Mi több: pénzt takaríthatunk meg. De az online kereskedelem rohamos térnyerésével ez egyáltalán nem könnyű.
Az online vásárlások virágkorában hatalmas kihívás, hogy ne rabolja el az időnket, energiánkat és minden pénzünket a webshopok böngészgetése. Mint kiderült, a lassú vásárlás segíthet elkerülni az érzelmeink vagy az üzlet lemaradásától való félelem által vezérelt impulzusvásárlásokat. Ez a tendencia időt ad arra is, hogy vásárlás előtt összehasonlítsuk az árakat, kuponokat keressünk, kivárjuk, amíg leárazás lesz, vagy megspóroljunk az összeget, és ne hitelből vásároljuk meg. Nagy kedvezményekkel lehet vásárolni a szezonális leárazásokkor vagy a karácsonyi időszak után. Ha nagyobb összegű vásárlásról van szó, különösen fontos a tervezés, a pénzek átcsoportosítása.
Ahogy az emberek öregszenek, és a jövedelmük növekedik, hajlamosak több pénzt költeni olyan dolgokra, amelyeket korábban felesleges luxusnak tartottak volna – ezt a jelenséget életmódkúszásnak nevezik.
A kiadások felfelé kúszása könnyen kicsúszhat a kezünk közül, különösen a közösségi média korában, ahol mindenki láthatja, hogy a barátai, ismerősei vagy az influenszerek mire mennyit költenek. Egy amerikai felmérés szerint
Az eredmény egyre több elhibázott és megbánt vásárlás és pazarlás. A lassú vásárlás segít megszabadulni ettől a rossz szokástól, így a mentális egészségre is kedvező hatást gyakorol. A nehezen megkeresett készpénz felhasználásának tudatosítása csökkenti a pénzügyi szorongást és a kiadások későbbi megbánását.
Az amerikaiak 24 százaléka azt mondja, hogy érzelmi kiadásaikat – vagyis amikor az érzelmi csúcsok és mélypontok elviselése miatt vásárolnak dolgokat – nehezen vagy egyáltalán nem tudják kontrollálni, így gyakran túlköltekeznek, sőt eladósodnak. A szakértők viszont azt mondják, hogy a lassú vásárlással kevésbé valószínű, hogy a boldogság, az unalom vagy a depresszió arra késztessen, hogy a megtakarításra szánt pénzt költsük.
Először is válasszuk ki azt a pénzügyi területet, ahol el fogjuk kezdeni az észszerű költéseket: lehet ez élelmiszerek, ruházat, esetleg kozmetikumok vásárlása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.