A debreceni monitoringrendszer (DKER) feladata a levegő-, víz-, talaj-, zajszennyezés, valamint ezek élő szervezetre – biodiverzitásra – gyakorolt hatásának mérése, az adatok feldolgozása a döntés-előkészítő folyamatok támogatásra, valamint a lakosság tájékoztatása. Az utóbbi két területen mesterséges intelligencia bevetése is tervben van, ennek technikai előkészítése gyakorlatilag már meg is történt. A rendszerhez év végéig egy városirányítási központ is csatlakozik, az ennek megvalósítását célzó közbeszerzést már kiírták.
Bár a kutatók által idézett szakértői vélemények szerint egy-egy urbanizált térség egészségére a közlekedés, a lakossági fűtés és a környező területek intenzív mezőgazdasági termelése nagyobb hatással van, mint az ipar, a helyi társadalmak ezt nem feltétlenül így látják.
Debrecenben is jellemző, hogy kockázatként élik meg a már működő ipar jelenlétét, illetve nagy gyárak – a BMW és különösen a CATL – rövidesen várható termelésindítását.
A DKER-rel szemben tehát elvárásként jelentkezik, hogy ezeknek a gyáraknak a belépésével esetlegesen megnövekedő kockázatok kiszűrésében a lehető leghasznosabb eszköz legyen.
Éppen ezért a DKER mérései közül várhatóan különösen nagy lakossági figyelem fogja övezni a a vegyipar és az akkumulátorgyárak által is használt LMP nevű szerves oldószer, valamint a tüdőbe azonnal bejutó, 2,5 mikrométernél kisebb szálló por jelenlétét a környezetben.
Debrecenben már most is több tucat nagy ipari üzem termel – például a Schaeffler, a Vitesco, a Sensirion, az Emerson vagy éppen az évtizedek óta ott lévő Teva –, hatásuk a folyamatban lévő állapotfelmérésekben már tetten érhető. Ez az LMP esetében mért adatok tükrében kifejezetten megnyugtató,
értéke ugyanis, mindössze 1 százaléka az egészségi kockázatot jelentő határértéknek.
Ez a mérési eredmény a DKER-t kidolgozó munkacsoportot irányító Nagy Péter professzor szerint azért is érdekes, mert jelzi a monitoringozáshoz használt műszerek pontosságát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.