BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Geotermikus energiaforrásra kötik rá a távhőt svájci–magyar pénzekből: 120 ezren élnek itt – rengeteg az előnye

A beruházás keretében a korábban létesített geotermikus kút kihasználtságának növelését valósítják meg. A projekt a Svájci Alap támogatásával és Magyarország kormányának társfinanszírozásával valósul meg.

A Budapesti Közművek egy újabb sikeres pályázat segítségével tesz a zöldebb és fenntarthatóbb távfűtésért. A geotermikus energiával termelt hő zuglói távfűtésbe való betáplálásával javulni fog az érintett terület levegőminősége, az elmaradó üvegházhatású gázkibocsátás pedig hozzájárul a globális klímavédelemhez – közölte a Budapesti Közművek.

 Budapesti Közművek Geotermikus energiával zöldül Zugló távfűtése
Az elnyert vissza nem térítendő támogatás összege több mint 803 millió forint / Fotó: Wikipedia

A projekt a Nemzeti Energiastratégia, valamint a Nemzeti Energia- és Klímaterv céljainak megvalósításához, a földgázimport csökkentéséhez, így Magyarország energiafüggetlenségéhez is közelebb viszi hazánkat. A projekt a Budapesti Közművek beruházásában a Svájci Alap támogatásával és Magyarország Kormányának társfinanszírozásával valósul meg.

Az elnyert vissza nem térítendő támogatás összege több mint 803 millió forint. A pályázat fő célja a Budapesti Közművek által nyújtott távhőszolgáltatás zöldítése, hatékonyságának és fenntarthatóságának további javítása a geotermikus energia távfűtésbe bevonása által a zuglói távhőkörzetben.

A beruházás keretében a Budapesti Közművek a X. kerület Fehér úton korábban létesített geotermikus kút kihasználtságának növelését valósítja meg a geotermikus energiaforrás zuglói távhőkörzetre történő csatlakoztatásával. Ennek érdekében a projekt keretében a Budapesti Közművek beruházásában egy 480 méter hosszúságú távhővezetékpár létesül, amelyen keresztül a zöld távhő a zuglói intézményi ügyfelekhez jut el.

A projekt eredményeként a geotermikus energiatermelés a tevékenység megkezdése előtti állapothoz képest a beruházással 31.898 GJ/év mennyiséggel nő. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának éves csökkenése 1239 tonna lesz. A projektzárás tervezett időpontja: 2027. 05. 31.

Geotermikus energiára áll át az egyik legnagyobb magyar város: a társasházakat is így fűthetik

Indulnak a mérések, jövőre már ipari park és az önkormányzati intézmények számára fúrhatják az első kutakat is. Később a geotermikus energia a társasházak fűtését is segítheti. A jövőben az energiaigények akár 40 százalékát is biztosíthatja a geotermikus energia a zalai vármegyeszékhelyen.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.