Sűrű lesz a jövő heti makronaptár, mivel a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az államháztartás április végi helyzetéről szóló gyorstájékoztatót ismerteti, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig az építőipar és az ipar márciusi adatait teszi közzé.
Hétfőn adja ki az NGM a gyorstájékoztatót az államháztartás központi alrendszerének április végi helyzetéről.
A részletes adatok alapján március végéig az államháztartás központi alrendszere 2554,1 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Ezen belül
Az előző év azonos időszakához viszonyítva a központi alrendszer adó- és járulékbevételei 11,6 százalékkal magasabban teljesültek. Ezek közül kiemelkedik az általános forgalmi adóból származó jelentős bevételtöbblet, 265,6 milliárd forint.
Szerdán ismerteti a KSH az építőipar márciusi adatait. Februárban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 4,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 11 százalékkal kisebb, az egyéb építményeké 15,3 százalékkal nagyobb volt.
A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 1,3 százalékkal mérséklődött az idén januárihoz képest. Az év első két hónapjában éves összehasonlításban az építőipari termelés volumene 7 százalékkal csökkent.
Szintén szerdán közli a KSH az ipar márciusi teljesítményének részletes adatait második becslésében.
Az első becslés alapján márciusban az ipari termelés volumene az előző év azonos hónapjának szintjén maradt, míg munkanaphatástól megtisztítva 5,4 százalékkal elmaradt attól.
A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozta, hogy ebben a hónapban kettővel több munkanap volt, mint 2024 márciusában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 0,1 százalékkal nagyobb volt a 2025. februárinál. Az ipari termelés az év első három hónapjában 4,4 százalékkal kisebb volt, mint 2024 azonos időszakában.
A májusi inflációs adatokban már jelentkeznie kell az önkéntes díjcsökkentés hatásainak
Az áprilisi inflációs adatban már erősen megjelent az árrésstop hatása is. Ugyanakkor a bankok önkéntes díjcsökkenése még nem lépett életbe ebben az időszakban. Szakértők vizsgálták, mit várhatunk ettől a lépéstől, mennyire fékezheti tovább az általános áremelkedést, és láthatjuk-e majd a májusi inflációs adatokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.