BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Valami talán megmozdult a magyar gazdaságban: ez még nem győzelem, csak remény

A márciusihoz képest az export kiigazított volumene 3,4 százalékkal, az importé 1,1 százalékkal bővült a KSH friss adatai szerint. Áprilisban 1,4 milliárd euró volt hazánk termék-külkereskedelmi többlete.

2025 áprilisában a kivitel volumene 2,3 százalékkal, a behozatalé 0,1 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának volumenétől. Az aktívum 1,4 milliárd euró volt, az egyenleg 354 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest. Idén márciushoz viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 3,4 százalékkal, az importé 1,1 százalékkal bővült – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtöki, külkereskedelmi termékforgalomról szóló gyorsjelentéséből.

Európai Unió, euroövezet, eurozóna
fogyasztói árak, áremelkedés, infláció, drágulás
külkereskedelem, külkereskedelmi termékforgalom, export, import, kivitel, mérleg, egyenelg
Áprilisban 1,4 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet / Fotó: Northfoto

Áprilisban a kivitel értéke 12,3 milliárd euró (5021 milliárd forint), a behozatalé 11,0 milliárd euró (4460 milliárd forint) volt. Az év negyedik hónapjában az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export értéke 1,5 százalékkal csökkent, az importé ugyanennyivel emelkedett, naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 0,4 százalékkal, a behozatalé 2,1 százalékkal bővült.

A termék-külkereskedelmi egyenleg 354 millió euróval romlott.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 4,4 százalékkal, a behozatalban 5,2 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 0,8 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 3,6 százalékkal gyengült, a dollárral szemben 0,9 százalékkal erősödött.

Így alakult a termék-külkereskedelem

A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 0,5 százalékkal, az importvolumene 0,9 százalékkal nőtt. Az árufőcsoport kivitelben 0,3 százalékponttal, behozatalban 0,4 százalékponttal ellensúlyozta a teljes forgalom volumencsökkenését.

A feldolgozott termékek exportvolumene 7,5 százalékkal, importvolumene 7,4 százalékkal csökkent. Az árufőcsoport exportban 2,3 százalékponttal, az importban 2,9 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.

Az energiahordozók exportvolumene 39 százalékkal, az importjuké 43 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Az energiahordozók forgalombővülése exportoldalon 1,1 százalékponttal, importoldalon 2,6 százalékponttal ellensúlyozta a teljes forgalom volumencsökkenését.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 13 százalékkal, a behozataláé 2,0 százalékkal csökkent. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás exportban 1,0 százalékponttal, importban 0,1 százalékponttal erősítette a teljes forgalom volumencsökkenését.

Az EU tagállamaiba irányuló kivitel volumene 3,5 százalékkal, az onnan érkező behozatalé 6,3 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi mérleg 29 millió euróval javult, 1,4 milliárd eurós többlet keletkezett. Az export 74, az import 71 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 2,8 százalékkal, a behozatalé 16 százalékkal bővült. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 383 millió euróval romlott, 41 millió eurós passzívumot mutatott.

 

2025 első négy hónapjában a kivitel értéke 50,0 milliárd euró (20 257 milliárd forint), a behozatalé 44,6 milliárd euró (18 090 milliárd forint) volt.

Negyedéves szinten még nem olyan fényes az adat

2025. január–áprilisban az egy évvel korábbihoz képest

  • a kivitel volumene 0,5 százalékkal, a behozatalé 1,9 százalékkal nőtt.
  • A termék-külkereskedelmi mérleg 267 millió euróval romlott, a többlet 5,4 milliárd eurót tett ki.
  • A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 5,4 százalékkal, a behozatalban 4,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához mérten.
  • A cserearány 0,6 százalékkal javult.

Az év első négy hónapjában a forint az euróhoz képest 4,2 százalékkal, a dollárhoz viszonyítva 5,6 százalékkal gyengült.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.