Tavaly mintegy 75 ezer lakáshitel-szerződést kötöttek a bankok, összesen 1354 milliárd forint értékben, ami azt jelenti, hogy az ügyletek száma 41,16 százalékkal, a felvett összeg pedig 127,2 százalékkal nőtt az előző évihez képest.
A lakáshitelezés jelentős bővülése mellett azonban a Bankmonitor más érdekes fejleményekre is rábukkant a statisztikákat böngészve . Némileg meglepő módon ugyanis a hitelszerződések többségét a legmagasabb jövedelműek kötik. Azon lakáshitelek, melyek a CSOK Plusz nélkül születtek, az alábbi módon oszlanak meg a hitelfelvevők jövedelmi helyzete szerint:
Tehát a társadalom leggazdagabb 20 százaléka több piaci kamatozású lakáshitelszerződést kötött, mint az összes többi együttvéve. Ha pedig a felső két ötödöt nézzük, akkor a szerződések 72,2 százaléka, az összes majdnem háromnegyede rájuk esik.
Az talán várható, hogy a felvett összeg alapján a leginkább jómódúak dominálják a lakáshitelezést, de ezek a számok arról tanúskodnak, hogy a lakáshitelek darabszáma alapján is ők viszik a prímet, noha azt gondolnánk, hogy a magasabb jövedelműek könnyebben tudnak akár hitel nélkül is lakást vásárolni.
Ebből tehát arra következtethetünk, hogy a nehezebb helyzetben lévő, szegényebb rétegek még nem tudják lakáshitelből sem megfinanszírozni lakáscéljukat, kiszorulnak az ingatlanpiacról. Ez a réteg ráadásul nem is mondható különösebben szűknek.
Az elemzés ugyanakkor arra is rámutat, hogy a trend nem új keletű, már az évtized elején is hasonló volt a helyzet, sőt a három évvel ezelőttihez képest a különbség még némiképp csökken is a jövedelmi ötödök között.
Az adatok szerint tavaly a támogatott hitelek aránya a lakáshiteleken belül 25,43 százalékot tett ki, melyek döntő többsége CSOK Plusz. Érdemes tehát azt is vizsgálni, hogy ehhez a kedvezményes hitelhez mennyire könnyen tudtak hozzáférni a nehezebb helyzetben lévő, kisebb jövedelemmel rendelkezők.
Bár ebben az esetben a többi lakáshitelhez képest kedvezőbb a helyzet, még mindig érdemben jobb helyzetben vannak a magasabb jövedelemmel rendelkezők:
Ugyanakkor a szabad felhasználású Babaváró hitelt is érdemes figyelembe venni, hiszen azt is sokan használják lakáscélra. Ezen termék esetében már sokkal magasabb az alacsonyabb jövedelműek aránya. A leggazdagabb ötöd után a legszegényebb ötödből került ki a második legtöbb igénylő:
Tehát ez lehet az a támogatás, ami érdemben segítheti az alacsonyabb jövedelmű fiatalok lakáshoz jutását. Sajnos azonban míg 2022-ben még 46 400 Babaváró-szerződést kötöttek, addig 2024-re ez a szám 23 700-ra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.