Az idei első negyedévben 2,1 százalékkal csökkent a közvetlenül mezőgazdasági termelők részére értékesített műtrágya mennyisége az előző év azonos időszakához képest, és így 518 ezer tonnát ért el. Mivel azonban a mesterséges tápanyagpótlók ára emelkedett, a műtrágya-értékesítés nettó árbevétele 14,5 százalékkal (10,6 milliárd forinttal) 83,6 milliárd forintra nőtt.
A műtrágyák ára átlagosan 10,1 százalékkal volt magasabb 2025 első negyedévében, mint az előző év azonos időszakában. Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) piaci jelentése szerint a tíz legnagyobb műtrágya-forgalmazó vállalat értékesítette közvetlenül a mezőgazdasági termelők felé a teljes műtrágyamennyiség 86 százalékát 2025 első negyedévében.
A mezőgazdasági termelők által 2025 első negyedévében vásárolt műtrágya nitrogén-foszfor-kálium (NPK) hatóanyag-tartalma 164 ezer tonnát tett ki, ez megegyezett az egy évvel korábbi mennyiséggel. Ezen belül azonban volt eltolódás:
meghaladta az egy évvel korábbi mennyiséget. Az NPK-hatóanyagok aránya 2025 első negyedévében 85:8:7 volt, vagyis a nitrogén aránya csökkent az egy évvel korábbihoz (89:6:5) képest. Az átlagos jellemző hatóanyagsúly az összes összetett műtrágya esetén ugyanúgy alakult, mint 2024 első három hónapjában: 11 százalék nitrogén, 22 százalék foszfor és 16 százalék kálium.
Az 518 ezer tonna, közvetlenül mezőgazdasági termelőknek értékesített műtrágyából 460 ezer tonna egykomponensű, 58 ezer tonna pedig összetett műtrágya volt.
A teljes eladott mennyiség 2,1 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest,
ezen belül egykomponensű nitrogénműtrágyából 6,9 százalékkal (33 ezer tonnával) kevesebbet, összetett műtrágyából viszont 45,1 százalékkal (18 ezer tonnával) többet vásároltak a termelők.
Az előző évekhez hasonlóan a legnagyobb kereslet a mészammon-salétrom (MAS) iránt mutatkozott 2025 első negyedévében. A teljes műtrágyaforgalom 48,7 százalékát és az egykomponensű nitrogénműtrágya-értékesítés 55,8 százalékát a MAS tette ki: 252 ezer tonnát adtak el belőle, 32 ezer tonnával kevesebbet, mint egy évvel korábban.
Az összetett műtrágyák közül a tárgyidőszakban a legnépszerűbb összetétel, az NPK 15-15-15-ös 9,7 ezer tonnás mennyisége a teljes műtrágya-értékesítés 1,9 százalékát, az összetett műtrágyák értékesítésének 16,6 százalékát tette ki.
A mezőgazdasági termelés során közvetlenül használt anyagok közül egyedül a vetőmagok ára maradt változatlan szinten, a többi ára 1–11 százalék között emelkedett,
a műtrágyák ára pedig a 10,1 százalékos emelkedéssel a költségeket nagyban növelő tényezők közé tartozott.
Ennél jobban csak a takarmányok drágultak, 11,1 százalékkal. Összehasonlításképpen:
lett magasabb 2025 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest.
A tavalyi év utolsó negyedéhez képest az idei első három hónapban megindult a műtrágyák árának emelkedése. Az árnövekedés a karbamid esetében volt a legjelentősebb, 12,5 százalékos, ezt követte a Nitrosol 30% 11,1 százalékkal és az ammóniumnitrát 10,7 százalékkal.
Így egy tonna karbamid átlagos ára 190 ezer, míg a Nitrosol 30%-é 144 ezer forint volt az első negyedévben. Az összetettek közül az NPK 8-21-21 műtrágyához 14,6 százalékkal, a MAP-hoz pedig 9,9 százalékkal magasabb áron tudtak hozzájutni a termelők az első negyedévben, mint 2024 utolsó három hónapjában.
Ha pedig a tavalyi első negyedévhez viszonyítunk, akkor az egyszerű műtrágyák közül a kálium-klorid ára 10 százalékkal, a kiemelt összetetteken belül az NPK 8-21-21-é 9 százalékkal mérséklődött. A többi műtrágya esetén 4 és 17 százalék közötti árnövekedés történt 2025 első negyedévében az egy évvel korábbihoz képest.
Drágulhat a műtrágya: Brüsszel vámcsomagot küld Moszkvának és Minszknek
Az Európai Unió Oroszországtól és Belarusztól való függőségének csökkentésével indokolta az Európai Bizottság azt a javaslatot, amely 50 százalékkal emeli meg a vámokat egyes agrártermékekre, köztük a műtrágyára. Az orosz reakció szerint az EU e lépésének műtrágyadrágulás és minőségromlás lesz a következménye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.