
Továbbra is lejtmenetben az építőipar, de az árak tovább nőttek
Az új szerződésállomány jóval kisebb lett, mint egy éve, azonban a teljes megrendelésállomány még mindig magasabb annál – derül ki a KSH most közzétett friss építőipari adatsorából.

Mindkét építményfőcsoport termelése csökkent 2025 márciusában az előző év azonos hónapjához képest,
- az épületeké 0,1 százalékkal,
- az egyéb építményeké 8,9 százalékkal volt alacsonyabb.
Az építőipari ágazatok közül az épületek építése esetében 27,8, az egyéb építmények építésénél 1,8 százalékkal bővült a termelés volumene a KSH adatai szerint.
A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 20,1 százalékkal csökkent.
Mire lehet számítani a jövőben?
A megkötött új szerződések volumene 27,3 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.
Ezen belül
- az épületek építésére kötött szerződéseké – az előző évi, magas bázishoz képest – 41,3 százalékkal visszaesett,
- az egyéb építmények építésére vonatkozóké 10,4 százalékkal emelkedett.
Mindezek mellett az építőipari vállalkozások március végi szerződésállományának volumene 3,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 14,7 százalékkal kisebb, az egyéb építményekre vonatkozóké 20,7 százalékkal nagyobb volt a 2024. márciusinál.
Hogy alakult az építőipar első negyedéve?
Az előző év azonos időszakához képest
az építőipari termelés volumene 5,7 százalékkal csökkent 2025 első három hónapjában.
Az építőipar ágazatain belül 2025 első negyedévében az egyéb építmények építésében és a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben egyaránt 6 százalékkal, az épületek építése vonatkozásában 4,1 százalékkal emelkedtek az árak 2024 első negyedévéhez mérten.
A 2024. negyedik negyedévinél az építőipar termelői árai 2,2 százalékkal magasabbak voltak.





