BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyar lendület a jövő orvostudományában: öt startup, amely átírhatja a szabályokat

Magyarországon egyre több biotechnológiai startup lép ki a laboratórium falai közül, és kínál nemzetközi szinten is versenyképes egészségipari megoldásokat. A mesterséges intelligenciától a preventív medicináig öt olyan innovatív magyar startup is bemutatkozik, amely újradefiniálhatja a biotech szektort.

A magyar biotechnológiai szektor hosszú ideig főként akadémiai kutatásokhoz kötődött, ám az utóbbi években olyan vállalkozások jelentek meg, amelyek nemzetközi trendekhez illeszkedve már éles egészségipari alkalmazásokon dolgoznak. Ezek a cégek – gyakran mesterséges intelligenciára (MI), precíziós medicinára vagy genetikai diagnosztikára építve – új üzleti modellekkel próbálnak megkapaszkodni egy szigorúan szabályozott, de gyorsan fejlődő piacon. Az alábbi öt magyar startup különösen figyelemre méltó példája ennek a trendnek – írta a Számoldki.hu.

Biotech company Curevac A német titkosszolgálat szerint a pandémiát okozó koronavírus a vuhani laboratóriumból szivárgott ki. magyar startup
A hazai biotechnológiai szektor dinamikusan fejlődik: mesterséges intelligencia, genetika és prevenció áll annak az öt magyar startupnak a középpontjában, amelyek akár iparági szintű áttörést is elérhetnek / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Virtuális sejtek és MI: Turbine.AI

A Turbine.AI technológiája a gyógyszerfejlesztés egyik legkritikusabb fázisát forradalmasítja: a rákos sejtek viselkedését mesterséges intelligenciával modellező Simulated Cell™ platform célja, hogy csökkentse az állatkísérletek számát, és gyorsítsa a hatóanyag-fejlesztést.

A cég már most is nemzetközi gyógyszercégekkel működik együtt, ezzel bizonyítva, hogy a hazai fejlesztésű MI-alapú rendszereknek is van helyük a globális egészségiparban.

Daganatszűrés új szinten: European Life Technologies

Ez a cég a daganatos betegségek korai, nem invazív felismerését tűzte zászlajára. Likvid biopsziás szolgáltatásuk képes hónapokkal korábban jelezni a rákos elváltozásokat, mint a hagyományos képalkotó eljárások.

A vér- és vizeletalapú DNS-analízis révén a European Life Technologies a diagnosztikai piac egyik legérdekesebb szereplője lett. Stratégiai céljuk, hogy technológiájuk a közfinanszírozott rendszerben is megjelenjen – nemcsak Magyarországon, hanem Európa és Ázsia kulcspiacain is.

Sejtszintű bioinformatika: Single-Cell Technologies

A szegedi központú vállalkozás fejlett bioinformatikai eszközöket fejleszt egyetemi és kutatói partnerek számára. A technológia segítségével a minták sejtszintű elemzése valósulhat meg, ami kulcsfontosságú a daganatok és immunrendszeri betegségek pontos feltérképezéséhez.

Ez a fajta precíziós diagnosztika hozzájárulhat a személyre szabott terápiák hatékonyabb alkalmazásához is.

Prevencióra fókuszál a magyar startup: Medipredict

A Medipredict egy újfajta orvoslási modell képviselője: céljuk nem a betegségek kezelése, hanem a megelőzésük. A genetikai, mikrobiom- és laboreredmények integrálásával személyre szabott kockázatbecslést kínálnak, amelyhez életmódbeli tanácsokat is társítanak.

A cég technológiája különösen a digitális egészségügy területén kínál új lehetőségeket, ahol az adatalapú prevenció egyre nagyobb teret nyer.

Nanohordozók az onkológiában: jFermi Biotechnology

Bár kevésbé ismert, a jFermi Biotechnology szintén ígéretes szereplő: fejlesztéseik célzott gyógyszerhordozó rendszerekre irányulnak, amelyek a daganatos szövetekbe juttatják el a hatóanyagokat.

A megoldás egyszerre növeli a kezelések hatékonyságát és csökkenti a mellékhatásokat. A jFermi példája jól mutatja, hogy a magyar kis- és középvállalati szektoron belül is megjelenhetnek high-tech, kutatásorientált fejlesztések.

Irány az iparági áttörés

A magyar biotechnológia még nem alkot önálló iparági ökoszisztémát, de az irány kijelölt: a tudományos ötletekből piacképes technológiák születnek. A következő kihívás a nemzetközi piacra lépés, a tőkebevonás és az ipari méretű skálázás lesz. A bemutatott cégek bizonyítják, hogy a Richter Gedeonon túl is van élet a hazai biotech szektorban – sőt, éppen ezek a rugalmas, innovatív startupok lehetnek a jövő húzóereje.

A globális egészségipari trendek – mint a mesterséges intelligencia, a precíziós gyógyászat vagy a prevenció – egyre inkább meghatározzák a hazai fejlesztési irányokat is. A kérdés már csak az, hogy Magyarország képes lesz-e olyan finanszírozási és intézményi környezetet teremteni, amely valóban táptalaja lehet a hosszú távon fenntartható innovációnak.

Egészségügyi startupok Magyarországon: a potenciál megvan, de még van miben fejlődni

Értékes tanulságokkal szolgál Magyarország számára az első átfogó tanulmány, amely Közép-, Kelet- és Dél-Európa országainak egészségügyi innovációs ökoszisztémáinak fejlettségét méri fel. Hazánk még nem tartott ott, ahol a régióból kiemelkedő Portugália, s különösen az összehasonlítási alapnak használt Izrael, ugyanakkor az is igaz, hogy megvan a potenciál a sikerhez, és van, amiben a magyar egészségügyi startupok kifejezetten jók. És kiderült az is, hogy mi az az összetevő, amely a továbblépéshez a legfontosabb: az együttműködés.

 

 

 

  •  

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.