Az építőiparban dolgozók egészségét és biztonságát továbbra is súlyos kockázatok fenyegetik – derül ki az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) közleményéből, amely a munkavédelmi hatóság 2024-es vizsgálati adatai alapján készült. A hatóság tavaly 7739 munkáltatónál összesen mintegy 13 ezer ellenőrzést végzett, ezek 44 százalékát építőipari cégeknél folytatta le.
Az ÉVOSZ szerint az ellenőrzések tapasztalatai riasztóak: a 417 kiszabott munkaügyi bírságból 250 millió forintnyi bírságot építőipari cégek kaptak. A legtöbb súlyos szabálytalanság a veszélyes anyagok kezelésére és tárolására, valamint a munkavédelmi ismeretek hiányára vezethető vissza. A kiemelt munkavédelmi intézkedések csaknem egyharmadát ezek miatt hozták meg.
Koji László, az ÉVOSZ elnöke kiemelte, hogy a szövetség 2025–2026-os céljai között szerepel a helyzet javítása, különösen a kis- és mikrovállalkozások körében. Ehhez munkavédelmi tagozatot hoznak létre, amely a jó gyakorlatok terjesztését segíti.
Az építőiparra jellemző kockázatok közül különösen gyakoriak a be- és leesési balesetek. Az ilyen típusú veszélyek az összes munkavédelmi intézkedés 21 százalékát indokolták.
A problémák jellemzően az épületek emeleti szintjein, munkaállványokon, valamint munkaárkok, munkagödrök és aknák közelében jelentkeznek.
A nyári hőhullámok tovább növelik a kockázatokat. Az ÉVOSZ elnöke külön is felhívta a figyelmet arra, hogy ebben az időszakban különösen fontos a védőital biztosítása, a munkaközi szünetek növelése és a munkavédelmi oktatások rendszeres megtartása. A közlemény szerint sok esetben már az is probléma, hogy a munkavédelmi tematikát nem megfelelő szakember állítja össze, holott ez a munkáltató felelőssége lenne.
A szövetség szerint az is figyelmeztető jel, hogy a közérdekű bejelentések és panaszok jelentős része is az építőiparhoz kötődött. Ez tovább erősíti azt a képet, hogy az ágazatban rendszerszintű problémák vannak a munkavédelemmel kapcsolatban.
Felemás képet mutat a visegrádi országok építőipara – így áll Magyarország a régiós versenyben
A visegrádi országok építőipari termelése vegyesen alakult 2025 elején az ÉVOSZ szerint. A V4-ek építőipara nagy kilengéseket mutatott az elmúlt években.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.