Igazi szupervihar volt a múlt hét eleji. Hétfőn és kedden rekordszámú kárbejelentést kapott a katasztrófavédelem és a biztosítók is. A BM Katasztrófavédelmi Főigazgatóság adatai alapján kétszer annyi alkalommal kellett beavatkozniuk, mint az eddig csúcstartó 2023. augusztusi vihar idején, szám szerint több mint 11 ezer esetben.
Az Allianz Hungária Zrt.-hez az ország valamennyi vármegyéjéből és a fővárosból is rekordszámú kárbejelentés érkezett. A biztosító a július 14., hétfő 13:00 óráig bejelentett mintegy 10 ezer időjárás okozta kár közelítőleg 30 százalékát már teljeskörűen rendezte, de ezekben a napokban is számít további kárbejelentésekre.
Az Allianzhoz beérkezett kárbejelentések alapján a múlt héten bekövetkezett, időjárással kapcsolatos károk döntő többsége viharhoz köthető, típusaik szerint
a leggyakoribb volt a beázás, a tetőbeázás, a vihar okozta tetőkárok és fakidőlés, a jégverés okozta károk, és igen sok a csapadék miatt elárasztott pince.
Óriási pusztítást végzett az orkánerejű szél (137 kilométer per órás erősségű is volt, és idén először mértek 100 kilométer per óra feletti szelet a Balaton medencéjében), roncsolva a tetőket, de oszlopok dőltek autókra, épületekre, kerítésekre, a rendkívül erős szél még az egészséges fákat is kicsavarta.
Tipikus probléma a tetőablakok és az épületek külső szigetelésének megrongálódása, illetve jégverés miatt sok helyen károsodtak a redőnyök, járművek, kertek.
Az Allianz tapasztalatai alapján a nagyobb tetőkárok a lemezfedéseknél következtek be, mivel ezeken a felületeken óriási a vihar szívó hatása, főleg, ha nem szakszerű a kivitelezés. A tetőfedés alatti hőszigetelés pedig nagyon könnyen megszívja magát vízzel, majd később leszakadhat, eláztatva a födémet, belső helyiségeket.
Területi elosztás szerint a legjobban érintett vármegyék Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés és Pest vármegyék voltak,
az egyik legnagyobb kárt a Hajdú-Bihar vármegyei Kabáról jelezték – a térségben két egymás utáni napon is átsöpört a pusztító vihar.
A mostani vihar erőssége nem példa nélküli, a klímaváltozás miatt az elmúlt években a viharok egyre intenzívebbek
– emlékeztet Borbély Krisztián, az Allianz Hungária Zrt. kárrendezési igazgatója. Most két nap érkezett be annyi kárbejelentés, mint korábban egy viharos hónap alatt – teszi hozzá az Allianz szakembere.
A legfontosabb, hogy rendelkezzünk díjrendezett lakásbiztosítással, kövessük nyomon a várható időjárást,
• Viharos időjárás esetén csukjuk be az ablakokat.
• Erős széljárásnál célszerű a teraszon, erkélyen, kertben összegyűjteni és fedett helyre vinni minden olyan tárgyat, amit a szél felkaphat (kerti bútorok, szerszámok, cserepes növények, napernyők, grillsütő, kuka stb.).
• Évente legalább egy alkalommal és az erős széllel járó időjárást követően nézzük át a tetőburkolatokat, tetőcserepeket, és javíttassuk meg, ha szükséges.
• Zivatar idején húzzuk ki a konnektorból az elektromos készülékek csatlakozóit.
• Ha felhőszakadás várható, áramtalanítsuk a pincét, és vigyük a pincéből magasabban levő helyre azokat a tárgyakat, amelyekben a víz kárt tehet.
• Mélyebben fekvő helyiségek, domboldali, hegyoldali ingatlanok esetében célszerű gondoskodni a megfelelő vízelvezetésről.
• Ha tehetjük, autóval parkoljunk épületektől, fáktól távolabb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.