BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A beruházási adókedvezmény kérdései

Egyelőre még nem tudni, hogy hány kisvállalkozás veszi majd igénybe a beruházási adókedvezményt -- derül ki alábbi körkérdésünkből. Vannak olyan cégek, melyeknek szükségük lenne rá, de nem felelnek meg a feltételeknek, és akadnak olyanok is, melyek csak késve vagy egyáltalán nem értesültek a lehetőségről. Mint ismeretes, az idei első fél évben akár 900 ezer forint társasági adóelőleget is megspórolhatnak a beruházni szándékozó, ötven fő alatti kisvállalkozások. A nyilatkozatokat jövő csütörtökig kell leadni az APEH-hez (VG, 2001. február 7.). Büntetés nem jár, ha elmarad a fejlesztés, de a felhasználás körül még adódhatnak nyitott kérdések.

Szűcs György: Csökkenő nyereség
"A kisvállalkozásoknak gondot jelenthet, hogy éves mérlegük a február 15-i jelentkezési határidőnél később készül el. Akkor derülhet ki, hogy jut-e forrásuk beruházásra, s a vállalkozás nyereséges-e -- emelte ki az Ipartestületek Országos Szövetségének (Iposz) elnöke. -- Bár a GDP növekedése tavaly elérte az öt és fél százalékot, a lakossági és önkormányzati megrendelések nem bővültek számottevően. Jó néhány kisvállalkozásnak jelent gondot a minimálbér negyvenezer forintra emelése is. A legtöbb vállalkozásnak ugyanakkor szüksége lenne beruházásra, fejlesztésre. Ismert, hogy az idén június 31-ig a telephelyeket engedélyeztetni kell, s elképzelhető, hogy az esetleges szakhatósági változtatások miatt fejleszteniük kell a cégeknek. Az idei évet illetően nem vagyunk túlságosan optimisták, azzal együtt, hogy a prognózisok további öt-hat százalékos GDP-növekedéssel számolnak. A kisvállalkozások döntő többsége azonban nem exportra, hanem a hazai piacra termel. Az infláció makacsnak tűnik, s a jelentős energiaár-emelkedés drasztikusan növeli a költségeket. A Széchenyi-tervnek sem ez a kör a kedvezményezettje, de abban reménykedünk, hogy a kis- és középvállalkozások közül jó néhány a magyar vállalatok alvállalkozóiként tevékenykedhet majd, erre felhívtuk tagjaink figyelmét is."
Farkas László: Alacsony jövedelmezőség
"Cégünknek szüksége lenne rá, hogy igénybe vegye a beruházási adókedvezményt, de a lehetőség nem olyan kedvező, mint azt az első pillanatban hinné az ember -- hangsúlyozta a FA-CO Erdészeti Szolgáltató és Fafeldolgozó Kft. ügyvezetője. -- A 900 ezer forintos társasági adóelőleg-csökkentést akkor vehetnénk igénybe, ha olyan léptékű beruházást valósítanánk meg, melynek mértéke meghaladná az éves nyereségünk összegét. Vállalkozásunk tíz éve működik; volt olyan esztendő, amikor az árbevétel-arányos nyereség elérte a 15-20 százalékot, de mára ez már 3-4 százalékra csökkent. Nem kell ecsetelni, hogy milyen nehéz helyzetbe került a mezőgazdaság s ezen belül az erdészet is. Ha nem tudnánk exportra dolgozni, már becsukhattuk volna a boltot. Nem beszélve arról, hogy milyen magasak a közterhek, a tb, az iparűzési adó. Külföldön lehetne jó állapotban lévő használt gépeket beszerezni, de a beruházási kedvezményt csak akkor vehetnénk igénybe, ha új berendezést vásárolunk. A nyugat-európainál jóval magasabbak a banki kamatok, a lízingdíjak, nem csoda, ha sok vállalkozás rettegve gondol az EU-csatlakozásra."
Braxmair Béla: Piaci térnyerés
"Az első fél évben szeretnénk megvalósítani egy 15 millió forintos logisztikai beruházást. Egy hetven négyzetméteres hűtött raktárat s a hozzá tartozó számítógépes hátteret szeretnénk kialakítani -- mondta a Bácskatej Bt. ügyvezető igazgatója. -- Úgy vélem, a fejlesztés hozzájárulhat ahhoz, hoy piaci pozícióinkat erősítsük. Húsz főt foglalkoztató vállalkozásunk tavaly mintegy egymilliárd forintos forgalmat bonyolított le, adózás előtti nyereségünk eléri a 30 millió forintot, így van fedezetünk a beruházás megvalósítására. Piaci helyzetünk a tejipari cégek átlagánál valamivel kedvezőbb, fő szállítóink stabil partnerek, sokat jelent, hogy egy biztonságos termelői háttér áll mögöttünk. Cégünk kevésbé frekventált helyen van, talán ennek is köszönhető, hogy a multik elkerülték ezt a térséget. A nyereségünk egy részét mindig visszaforgatjuk fejlesztésre, s beruházásainkat hitel nélkül valósítjuk meg. úgy vélem, hogy aki helyben jár, az egykettőre visszafejlődik. Remélem, hogy a tavalyihoz hasonlóan az idén is az inflációt meghaladó mértékű növekedést tudunk elérni."
Zömbik Imre: Élénkülő piac
"A kedvezményt az idén nem tudjuk igénybe venni, beruházást ebben az évben nem tervezünk -- mondta a Bau-Lizéna Építőipari és Szolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója. -- Új gépekre ugyan szükségünk lenne, a tavalyi évet kétmillió forintos nyereséggel zártuk, de a szükséges fejlesztés annál jóval több pénzt emésztene fel. Hitelt ugyan igénybe lehetne venni, de annak a kitermelése nem egyszerű feladat. Az idén talán kedvezően változik a helyzet, a jelek arra vallanak, hogy a piac élénkült. A rendelésállományunk azt mutatja, hogy az idei árbevételünk meghaladja majd a tavalyit, s remélem, hogy ez növekvő eredménnyel is párosul. Ha így lesz, lehet forrásunk fejlesztésre is. Ami a piaci helyzetet illeti, környékünkön egyelőre nem a lakásépítések száma növekedett, inkább több ipari beruházás létesítése kezdődött meg, s ezek cégünknek is munkát adnak."
Varga Zoltán: Kapacitásbővítés
"Még nem eldöntött tény, hogy igényeljük-e a beruházási kedvezményt, de valószínűsíthető, hogy élünk a lehetőséggel -- mondta az egri Varga Nyomda Kft. ügyvezetője. -- Beruházni mindenképpen szeretnénk, elsősorban gépbeszerzésre, esetleg ingaltanvásárlásra gondoltunk. Az új gépek vétele elsősorban a kapacitásbővítést szolgálhatja. A speciális gépek előzetes számításaink szerint 40-50 millió forintba kerülhetnek. Cégünk nyereséges, piaci helyzetünk stabil. Tíz év óta elsősorban az igényes címkék gyártására szakosodtunk, megrendelőink nagy része a multinacionális vállalatok magyarországi cégei, melyek stabil partnernek számítanak. Éves forgalmunk 300 millió forintra tehető. A cég kedvező helyzetét jelzi, hogy 1999 végén bővítettük a létszámot, tizenhat embert vettünk fel, s ma már harminchat embernek adunk munkát. A multinacionális cégeken kívül a tokaji, villányi bortermelőknek is készítünk címkéket. A kistermelők megrendeléseit sem akartuk elveszteni, ezért döntöttünk a létszámbővítés mellett.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.