BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriás pénzügyi vegyesbolt

Újabb pénzügyi óriáscég léphet rövidesen a nemzetközi porondra. Az Allianz és a Dresdner Bank vezetői alig néhány nap alatt boszorkányos gyorsasággal véglegesítették és el is fogadták a tervet, mely szerint az Allianz biztosító 23,4 milliárd euróért megvásárolja Németország egyik vezető pénzintézetét, a Dresdner Bankot.
A Dresdner már hosszabb ideje jelölt a felvásárlásra, holott egyáltalán nem veszteséges bankról van szó. A kőkemény nemzetközi versenyben a jelek szerint csak elefántok képesek igazán helytállni, és Németországban szinte egyedül a Dresdner egyik tavalyi kérője, Németország legnagyobb pénzintézete, a Deutsche Bank reménykedhet abban, hogy egymagában is fennmaradhat.
A részvényesek és a verseny tisztasága felett őrködő szervek hozzájárulása esetén az Allianz-Dresdner közel 110 milliárd eurós piaci tőkeértékével Németország vezető és a világ sorrendben negyedik pénzügyi mindenese lesz a Citigroup, az AIG és a HSBC Holding után.
Ügyfelei nem csak pénzt vehetnek ki, utalhatnak át, vagy értékpapírüzleteket bonyolíthatnak le, hanem például lakástakarék-szerződést, biztosításokat köthetnek, vagy éppen a lejáró életbiztosítási összegből részvényeket vásárolhatnak.
A konstrukciónak az ügyfél szempontjából hátránya is van, csökken az objektív választás lehetősége a kínálati palettából.
A Dresdner és az Allianz egyértelmű hasznot húzhat abból, hogy költséget takarít meg, új piacot nyer. Az Allianz értékesítheti termékeit a Dresdner fiókjaiban és viszont.
A Schröder-kormány kínkeservvel, de megindította a nyugdíjreformot. Amennyiben a terv a felsőházban is átmegy, németek milliói kezdhetik a befizetést valamely tőkefedezeti nyugdíjalapba. Kolosszális pénzekről van szó, azok, akik kezelhetik, tovább gazdagodhatnak.
Az Allianz-Dresdner csoport már eleve Európa második legnagyobb vagyonkezelője lenne az UBS után, mintegy 1000 milliárd eurónyi vagyonnal. A nagy pénz imponál, és nyilván sok német rábízná nyugdíj-befizetéseit.
A tervezett tranzakció mintegy mellékágaként egy másik óriási vagyonkezelő is alakulhat. Sokan Németország Rt.-nek nevezik a német bankok és iparvállalatok összefonódását, amely a részvény-kereszttulajdonlások révén védi annak tagjait, de egyszersmind megfosztja őket a rugalmas reagálás lehetőségétől.
Most az Allianz átadja a HypoVereinsbankban lévő érdekeltségét a Münchner Rück viszontbiztosítónak, amelynek egyébként elsődleges biztosítócége is van. Ezzel hozzájárul a részvényesi viszonyok tisztázásához és a Németország Rt. lebontásához.
Mindkét leendő óriáscég székhelye Münchenben lesz. A bajor főváros ezzel szinte azonos pozícióba kerül a Deutsche Bank-főhadiszállásnak, vagy az Európai Központi Banknak helyet adó Frankfurttal.
Szakértők szerint a most bejelentett ügylet kiindulópontja lehet egy újabb EU-s banki és biztosítói fúzióhullámnak.
A németországi dráma szereplői egyébként Magyarországon is igencsak jelen vannak. Az Allianz, alias Hungária Biztosító, vagy a Bank Austriával egyesült HypoVereinsbank egyaránt részese a magyar pénzügyi életnek. A BNP-től a magyar piacon elváló Dresdner pedig épp a minap jelentette be, hogy valamilyen más formában, de folytatja tevékenységét. A németországi történések, ha nem is mechanikusan, de bizonyára nálunk is éreztetik majd hatásukat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.