Frankfurter Allgemeine Zeitung
Európában a könyvvitel egyértelműen a nemzetközi számviteli szabályok (IAS) elfogadása felé halad. 2005-től a tőzsdén jegyzett vállalatok számára az Európai Unióban valószínűleg az IAS lesz érvényes. Német szempontból a kereskedelmi törvénykönyv helyett az IAS forradalomnak számít. Változik a mérlegkészítés filozófiája: a dinamikus felfogást statikus szorítja ki. Eddig a hitelezők védelme volt a fő szempont, ezentúl a nemzetközi elemzők és a befektetők tájékoztatása lép előtérbe. A konzervatív mérleg helyébe a rendszeres vállalatértékelés elve érvényesül. Az új szabályokról eddig csak szakmai körökben folyt vita, de szükséges, hogy az összes érintett részt vegyen a súlyos következményekkel járó változások megbeszélésében. Jelenleg sok vállalat nincs tisztában az új rendelkezések fontosságával. Vitatni érdemes azt is, hogy a New York-i tőzsdén jegyzett német vállalatok miért nem választhatják az ott érvényes US-GAAB rendszert az IAS helyett. Az EU-jog jelenleg ezt nem engedi meg, ezért az érintett cégeknek kétféle mérleget kell készíteniük, ami drága és zavart keltő. Az is hiba, hogy a kis- és középvállalatok véleménye nem jut kifejezésre, noha kérdés, hogy az IAS alkalmas-e egyáltalán az ilyenek egyedi mérlegzárására.
Der Standard
Az osztrák egészségügyben ma minden oldal szolgáltatáscsökkentésről beszél. Waneck szabadságpárti államtitkár szerint minden a dózisok kérdése, nincs ok aggodalomra, a rendszer a járulékok emelése nélkül is valahogy finanszírozható marad. Nem meglepő, hogy a vita a rendszer bírálatává válik. Dorner a bécsi orvoskamarától kimondja a tabut: "korlátozás". Mert ha nem akarunk a járulékokról beszélni, akkor a szolgáltatásokról kell. Legfőbb ideje, mert ez régóta folyik: a várólisták mutatják. A kiegészítő biztosítással rendelkezők előbb sorra kerülnek. Átláthatatlan és másodosztályú a gyógyítás. A korlátozásnak sok formája van, például a berendezéshez kevesebb forrást rendelnek. A fogászatban jogi trükkökkel kerülik ki a korszerű gyógyászati módszereket - lásd korona, fogszabályozás. Kevés az egészségpénztári orvos, az ortopédiai szakrendeléseken 62, a szemorvosoknál 69 nap a várakozási idő. Mivel hivatalosan az egészséget nem lehet jegyre adni, s az egész nem kerülhet többe, mint eddig, helyette tudományosan nem igazolt, régóta a pénztárak által elismert gyógymódokról beszélnek. Meg a túlfizetett kórházi ágyak kihasználása érdekében végzett fölösleges műtétekről.
Financial Times
Az EU-ügyekben illetékes brit miniszter, Peter Hain bajban van, miniszterelnökével együtt, aki szerint a vasutat feltaláló országé a kontinens legrosszabb vasúti rendszere. A miniszter azonnal cáfolta főnöke szóvivőjét, de az utasok azt tapasztalják, hogy a vonatok kevesebb mint 80 százaléka érkezett időben, az utasok 3500 évnek megfelelő időt töltöttek várással tavaly, amikor még sok nagy baleset is volt. A vasúti jegyek Európában csak Skandináviában drágábbak, mint Nagy-Britanniában. Blair kétli az összehasonlítások érvényességét. Franciországban a TGV elvonja a pénzt a hagyományos vasúttól, miközben külön pályája ellenére csak 87 százalékban pontos. A kormány konzervatív elődjeit vádolja a vasút elhanyagolásáért. Nem is lehet mindent a privatizálásra fogni. Már előzőleg túl keveset ruháztak be. A brit magánosítás nem lehet minta. Japáné jobban sikerült, ahol regionális társaságok alakultak, nem bontották meg a vertikális egységet, mint a britek. A kormány elkésve vette észre, hogy a vasút működése szavazatokba kerülhet.
Frankfurter Allgemeine Zeitung, Der Standard, Financial Times VG-összefoglaló-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.