BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jöhet uniós pénz, de nem annyi

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

Az idei panelfelújítási pályázatokon összesen 16 milliárdos igényt fogalmaztak meg a kérelmezők, az eddigi elbírálások alapján közel egymilliárdos támogatást ítélt meg az önkormányzati és területfejlesztési miniszter. Lamperth Mónika az eredeti, szeptember végi határidőt egy hónappal meghosszabbította, hogy minél többen élhessenek a lehetőséggel. A támogatás felhasználásával 5750 lakás energiatakarékos korszerűsítése indulhat el a jövőben. Ám forrás még bőven van, hiszen nyolcmilliárd forint költségvetési pénzt lehet felhasználni erre a célra. A még fennmaradó idei pályázatok sorsáról várhatóan március–áprilisig hozza meg a tárcavezető a döntést. Aki kimarad az idén, annak sem vész el a pályázata, a jogos igényekről már a jövő évi keret terhére döntenek. (Ebben az évben a húszmilliárdos elkülönített keretből 12 milliárdot a 2005-ös pályázatokra fizettek ki.)
A pályázat feltételei szerint a panelfelújítási, -korszerűsítési költségeket azonos arányban vállalják az érintett lakók, az önkormányzatok, illetve az állam. Ez a három forrás lakásonként összesen 1,2 millió forintot jelent. A kétlépcsős rendszerben a lakóközösségek az önkormányzatoknál pályázhatnak, az állami hányadra szóló igényeket pedig az önkormányzatok nyújthatják be.
Az állam a program keretében – mintegy öt év alatt – közel húszmilliárdos támogatással mintegy 110 ezer lakás energiatakarékos felújításához járult hozzá. Az elmúlt év kiemelkedő eredményeket hozott, ekkor 70 ezer lakásra jutott 14 milliárd forint állami pénz. A program eddigi teljes időszakát számítva lakásonként 182 ezer forint támogatás segítette a felújítást, amelynek értéke (az önkormányzati és saját részt is figyelembe véve) nem éri el a 600 ezer forintot. Vagyis a felét sem teszi ki a lehetséges összegnek. Ennek oka elsősorban az, hogy az esetek zömében az érintett lakóközösségek és a települések nem tudják előteremteni a maximális (lakásonként 400 ezer forintos) önrészt. Egyre több lakó, illetve önkormányzat kényszerül rá, hogy hitelt vegyen fel a hiányzó forrás pótlására.
A következő években vélhetően felgyorsulhatnak a panelkorszerűsítések – legalábbis ez derül ki a tárca vezetőjének a szavaiból, aki nemrégiben Brüsszelben részt vett az EU-tagállamok regionális politikáért felelős minisztereinek informális tanácskozásán. Lamperth Mónika ezt követően bejelentette: Magyar-országon a következő hét évben európai uniós pénzekből és a társfinanszírozásból együttesen több mint 41 milliárd forint lesz panelfelújítási programokra. A miniszter elmondta: már azt is sikerként könyvelik el az újonnan csatlakozott európai tagországok, hogy az unió következő, hétéves büdzséjéből a panelfelújítási programokra is lehet EU-támogatást kérni, most pedig azért lobbiznak majd, hogy csökkenthessék a megkövetelt önrész arányát.
Információink szerint azonban az uniós pénzt nem kifejezetten lakáskorszerűsítésre kapjuk, hanem a felzárkóztatást elősegítő komplex városrehabilitációs programokra. Ebbe beleérthető a lakótelepek korszerűsítése is, de számítások szerint a remélt EU-s forrásnak legfeljebb 10-15 százaléka, vagyis négy-hat milliárd forint fordítható erre a célra.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.