BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Romlott a jövedelmezőség

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

Drasztikusan romlott az idén a magyarországi szállodák jövedelmezősége. A kapacitások ugyanakkor folyamatosan bővülnek, s a bejelentett tervek alapján nem kizárt, hogy a jövőben akár ugrásszerűen is nőhet a kínálat. A gazdálkodás körülményeiben kedvező változást egyelőre 2008-tól sem vár a szakma. Az egyetlen bizakodásra okot adó elmozdulás, hogy az év utolsó hónapjaiban már ismét több külföldi érdeklődik az itteni szálláshelyek iránt.

A magyarországi szállodák teljesítménye gyakorlatilag minden mutatóban rosszabb lesz az idén, mint egy évvel korábban – jelezte érdeklődésünkre Kopócsy Andrea, a Magyar Szállodaszövetség elnöke. Az ötcsillagos házak kivételével valamennyi kategóriában csökkentek a mutatók; a bruttó szobaárbevétel például, amely tavaly még 10–19 százalékkal bővült, az idén az első 11 hónap adatai alapján már 6-8 százalékkal esik vissza. A külföldi piacon a legjobb esetben is csak a versenytársainkéval közel azonos mértékű, azaz maximum 1-3 százalékos áremelést lehet érvényesíteni (ezekben az országokban azonban az infláció nem haladja meg az 5 százalékot) – magyarázta az adatokat a szakember. A tavaly szeptemberben 5 százalékkal megemelt áfa sem volt ily módon teljesen áthárítható, szemben a kereskedelemben és más szolgáltatóiparban végrehajtott 5 százalékos áremeléssel – tette hozzá.

Az áfaemelkedés mellett jelentősen befolyásolta az üzletmenetet a devizapiac alakulása (a forint árfolyama éves szinten 6-6,5 százalékkal magasabb, mint tavaly), illetve valamennyi költségtétel számottevő növekedése. Mindezek alapján Kopócsy Andrea szerint az idén a szállodavállalatok igen kedvezőtlen évet zárnak. A mértékeket jól mutatja az egyetlen nyilvános hotelüzemeltetőnek, a Danubius Hotels Groupnak az első három negyedévben felmutatott teljesítménye: a forintban számolt bevétel 6, a működési eredmény 17, az adó előtti profit 39 százalékkal volt alacsonyabb szeptember végén az egy évvel korábbinál. A magyar szegmens működési profitja 23 százalékkal csökkent. Tavaly az ágazat kettős könyvvitelt vezető vállalkozásai összességében mintegy 14,6 milliárd forint adó előtti eredményt értek el, az idén ez várhatóan nem teljesül – jelezte az elnök asszony.

A hazai egységek egyre kevésbé képesek megfelelni a tulajdonosi elvárásoknak – hangsúlyozta Kopócsy Andrea. A jövőt illetően a legfontosabb feladat szerinte az egy szállodai szobára eső bevétel (revpar) csökkenésének a megállítása. Az ennek megvalósításához szükséges feltételek közül a vendégforgalom alakulásával kapcsolatban a szakember bizakodó. Az új repülőjáratoknak, illetve a fő piacokon zajló kampányoknak köszönhetően az év utolsó hónapjainak adatai már kedvezőbben alakultak. Az egyéb feltételeket illetően egyelőre nincs elmozdulás: miközben az áremelés továbbra is igen korlátos, a költségek várhatóan a tavalyival azonos mértékben emelkednek.

A hangsúlyos jövedelemromlással összefüggésben a szakember létszámleépítésre, az alapanyag-felhasználás mérséklődésére és esetenként akár minőségromlásra, illetve a feketefoglalkoztatás és a számla nélküli forgalom terjedésére számít. Épp azok a tendenciák erősödhetnek fel ismét, amelyek visszaszorítását a gazdaságpolitika a legfontosabb célkitűzései között jelölte meg – emelte ki Kopócsy Andrea.



Van még hely a magyar piacon

Ez év őszén 809 szállodában 47,7 ezer szoba fogadott vendégeket, 3,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A bejelentett beruházások alapján a jövőben is számottevő bővülésre lehet számítani.

Kopócsy Andrea szerint ez nem okoz különösebb problémát, ha nem egyszerre zúdul rá a piacra. Az új szereplőkkel új közönség is elérhetővé válik. Prágában ötször, Bécsben háromszor nagyobb a kínálat, mint Budapesten, s az ottani ágazatok igen jól teljesítenek.

Szűk keresztmetszetet elsősorban a háromcsillagos kategóriában lát a szakember. Ez most talán kevéssé látszik, a mai nyomott árak mellett ugyanis a négycsillagos házak is elérhetők azon közönség számára, amely egyébként – a szolgáltatás színvonala alapján – döntően a háromcsillagosok vendége lenne.

A piac élénkülésével azonban (ha helyre kerülnek az árak) e szegmensben ténylegesen láthatóvá válik majd az elégtelen kínálat.



Kopócsy Andrea szerint ez nem okoz különösebb problémát, ha nem egyszerre zúdul rá a piacra. Az új szereplőkkel új közönség is elérhetővé válik. Prágában ötször, Bécsben háromszor nagyobb a kínálat, mint Budapesten, s az ottani ágazatok igen jól teljesítenek.

Szűk keresztmetszetet elsősorban a háromcsillagos kategóriában lát a szakember. Ez most talán kevéssé látszik, a mai nyomott árak mellett ugyanis a négycsillagos házak is elérhetők azon közönség számára, amely egyébként – a szolgáltatás színvonala alapján – döntően a háromcsillagosok vendége lenne.

A piac élénkülésével azonban (ha helyre kerülnek az árak) e szegmensben ténylegesen láthatóvá válik majd az elégtelen kínálat. Kedvezőtlen hatások Forrás: Magyar Szállodaszövetség

Áfaemelés

Erős forint

Emelkedő bérköltségek

Dráguló energia

Növekvő beszerzési árak

-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.