Világgazdaság

Élet a Lehman Brothers után: aszimmetrikus W alakú visszaesés várható

Bár a világ tőzsdéi fél éve szinte megállás nélkül száguldanak, megközelítve az egy évvel ezelőtti Lehman Brothers csőd közeli szinteket, az Equilor Befektetési Zrt. szakértői szerint a világgazdaság állapota még közel sincs olyan állapotban, hogy a mostani pozitív hangulatból messzemenő következtetéseket lehessen levonni.

Az Equilor Befektetési Zrt. egy évvel az amerikai Lehman Brothers csődje után arra kereste a választ, hogy az elmúlt félévben kialakult látszólag felhőtlen befektetői optimizmus meddig hajthatja a tőzsdeindexeket, azok elérhetik-e az egy évvel ezelőtti magasságokat.

A cég elemzői szerint hasonló hangulat alakult ki a piacokon, mint az év elején, csak fordított irányban: miközben januárban mindenki arra kereste a választ, hogy hol lehet a piacok alja, aközben most mindenki arra próbál jó választ adni, hogy hol és mikor lehet a teteje.

Mindenesetre sokat elárul például a magyar tőzsdén jegyzett részvények árazásáról, hogy a legtöbb elemzőház 12 hónapos célárai már alacsonyabb szinten vannak, mint a jelenlegi tőzsdei árszint. Az elmúlt hónapokban az Equilor elsősorban már a profit realizálását, és egyre inkább a konzervatív, a negatív hangulat esetén értékálló befektetéseket javasolja ügyfeleinek. Ezen befektetések közé tartoznak a még mindig attraktív hozammal rendelkező magyar állampapírok és a vállalati kötvények. A szakértők szerint az euró középtávon a 265-290 forintos sávban mozoghat, míg a dollár tartósan gyengülhet.

Az árupiacon a vállalat szerint az élelmiszer- és energiahordozó árak emelkedni fognak a természetes kereslet növekedésével párhuzamosan. A földgáz esetében ezt a keresletet az észak-amerikai és európai fűtési szezon kezdete, a gabonafélék esetében a jelenlegi eladói nyomás csökkenése indíthatja el. Az elmúlt egy év történéseit vizsgálva, Szécsényi Bálint, a cég ügyvezető igazgatója szerint, a tőke- és pénzpiacok hangulata, attitűdje három részre bontható (lásd grafikon).

A Lehman Brothers csődjét követő hónap lényegében arról szólt, hogy a befektetők úgy gondolták, „nincs többé” hitelpiac, ami beláthatatlan következményekkel járt volna a hitelekkel teletömött világgazdaság számára. Ez meg is látszódott a tőzsdei indexek mozgásán, hiszen évtizedek óta nem látott mértékű esések voltak tapasztalhatóak.

Ezt követően a tőzsdeindexek további szakadása kíséretében, a válság második szakaszában a kormányok és jegybankok aktív közreműködése mellett beindultak a „pénzgyárak”, és soha nem látott mértékben ömlött a pénz, likviditás a pénz- és hitelpiacokra a gazdaság zuhanórepülésének és a bizalom visszatérésnek érdekében.

A fordulat tőkepiaci szempontból márciusban következett be (a válság harmadik szakasza), legalábbis ami a tőzsdei folyamatokat illeti. A gazdasági mutatók még ekkor sem mutattak igazi pozitív fordulatot, a befektetők egyre inkább a rózsaszín jövőt kezdték el látni és látják ma is, aminek következtében a Dow Jones tavaly október közeli szintek magasságába kúszott, amit a világ más tőzsdéihez hasonlóan a BÉT is követett.



Miközben a első jelei már megmutatkoztak az Amerikai Egyesült Államokban, Kínában és Japánban, aközben a vészjóslóan tovább növekszik a világon mindenhol, mely a gazdaság növekedésének egyik alapját jelentő fogyasztásban is jelentkezni fog előbb vagy utóbb.

Éppen ezért egyre valószínűbb, hogy a gazdaság motorjainak tavaszi felpörgése után egy újabb visszaesés, de legalábbis megtorpanás következhet, melynek mértéke egyelőre beláthatatlan, de mindenképpen óvatosságra kéne hogy intse a befektetőket. Mert ahogy a piaci szereplők az év első feleiben a „világvégét” látták a tőzsdeindexek zuhanásában, most mintha senki sem akarna tudomást venni arról – mint általában sosem –, hogy most sem fognak a fák az égig nőni. Ráadásul egy korrekció esetén a Magyarországhoz hasonlóan gyengébb gazdasággal rendelkező, sérülékeny piacok még sérülékenyebbé válnak és ennek megfelelően az esés mértéke is komolyabb lehet itt.

„A hangulat gyorsan, egyik napról a másikra változhat meg. Amelyik gazdasági mutatót ma még pozitívan értékelnek a befektetők, azt holnap már lehet, hogy éppen ellenkezőleg fognak látni. A fordulatot, de minimum a megtorpanást szinte mindig váratlan tényező hozza és fogja most is hozni. Egy módon lehet erre készülni, a befektetési eszközök kockázatának csökkentésével. Mi is ezt javasoljuk most, azaz a részvényportfolió csökkentését, és a kötvényalapú befektetések növelését.” – mondja Szécsényi Bálint.

Egyelőre még a világ legnagyobb szakértőinek a véleménye is megoszlik abból a szempontból, hogy milyen alakzatú lehet a gazdasági válság. Jelenleg az amerikai gazdaság a felpattanás jeleit mutatja, de a munkanélküliség növekedése nem állt meg (lásd grafikon), mely előbb, vagy utóbb a fogyasztásra is rányomhatja a bélyegét, mely pedig óhatatlanul vissza fog hatni a alakulására.

A kérdés csak a visszaesés mértéke, de az elemzők szerint jelenleg a legnagyobb esély egy asszimetrikus W alakú recesszióra van, mely a világgazdaság egészére kedvezőtlenül fog hatni. Ez alól Magyarország sem lesz kivétel, mely amúgy is éppen csak felszusszant a válság legsúlyosabb terhei alól.

A Lehman Brothers csődjét követő három korszak

I. szakasz: „Satufék” avagy nincs többé hitelpiac? (2008.09.15. - 2008.10.15.)
II. szakasz: „Rákészülés”, avagy mennyi pénzt tudnak még nyomtatni? (2008.10.16. - 2009.03.09.)
III. szakasz: „Száguldás” avagy megyünk a végtelenbe? (2009.03.10. - ???)

Equilor Befektetési Zrt csőd W alakú visszaesés Szécsényi Bálint Lehman Brothers