BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több pénz kellene a gyógyításra

Lapzártánk idején még tartott az egyeztetés Székely Tamás egészségügyi miniszter és az ágazat szakmai szervezetei között a gyógyítási kassza kipótlásáról. Az érdekvédők 25 milliárdot kérnek, ám eddigi információink szerint a miniszter ennek ötödét tudja csak fölkínálni. Ha az egyeztetések eredménytelenek maradnak, különféle demonstrációs eszközöket vesznek igénybe a szervezetek kérésük teljesítéséhez. Önkéntes éhségsztrájkot helyeztek kilátásba a kórházvezetők, de elképzelhető, hogy pénz híján korlátozzák a betegellátást.

A nyomásgyakorlás eszköze természetes, ám az is tény: ha a kormány a költségvetés egyensúlyát tartani akarja, kevesebb pénz költhető el az egészségügyben is – mondta lapunknak Kovácsy Zsombor ügyvéd, az Egészségbiztosítási Felügyelet volt elnöke. A kötelező feladatokat azonban mindenképpen el kell látni. Az viszont lehetséges, hogy a tervezhető műtétek várólistája tovább duzzad, ám a várakoztatással nem okozhatnak súlyos állapotromlást a betegeknek.

Érdemi szerkezetátalakítás nélkül nem hozható rendbe az egészségügyi ellátórendszer finanszírozása – állítja Skultéty László, a GKI-EKI Egészségkutató Intézet ügyvezető igazgatója. Ehhez azonban szükség lenne a kórháztulajdonos önkormányzatok támogatására, az önkormányzati törvény módosítására. Ám kétharmados törvény lévén erre nincs esély a választások előtt. Az önkormányzatok ugyanis a jövő évre tervezett 120 milliárd forintos elvonás ellenére sem kívánnak megszabadulni a kórházaktól, szakrendelőktől. Így a struktúraváltásra a parlamenti választások után kerülhet csak sor – tette hozzá. Az is biztos, hogy a jövőre tervezett, az idei 714 milliárdnál nagyobb gyógyító-megelőző kaszsza nem lesz elég a jelenlegi intézményrendszer zökkenőmentes működtetéséhez és a jelenleg járó ellátási csomag garantálásához – tette hozzá.

várólistával kapcsolatos Javaslatok

A várakozási időt is szabályozni kellene, például fix időt meghatározni, vagy az országos átlaghoz igazítani az egyes intézmények várólistáit – véli Kovácsy. Bevezethető lenne továbbá az is, hogy egy másik kórház köteles legyen átvenni a másutt várólistás betegeket, ám akkor előfordulhat, hogy egyes intézmények éppen erre apellálva küldenék tovább őket.

Várólista egyébként a fejlettebb és gazdagabb országokban is van, e tekintetben Magyarország viszonylag jól áll – tette hozzá.

Várólista egyébként a fejlettebb és gazdagabb országokban is van, e tekintetben Magyarország viszonylag jól áll – tette hozzá.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.