Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) kidolgozta és egyeztetésre elküldte az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak azt a kormányrendelet-tervezetet, amely leírja, hogy milyen biztonsági követelmények vonatkoznak a nagyon kis aktivitású radioaktív hulladékok végleges tárolóira, és ezzel kapcsolatban az OAH-nak mint hatóságnak mi a teendője.
Ez azonban már csak a második lépcső, ugyanis a nagy esemény az volt, amikor a március 1-jén hatályba lépett kormányrendelet bevezette a nagyon kis aktivitású hulladék definícióját. Ebbe az osztályba olyan radioaktív hulladékok kerültek, amelyekben jellemzően rövid felezési idejű izotópok vannak, és ezeknek az aktivitása is belátható időn belül, mintegy száz-kétszáz év alatt a felszabadítási érték alá csökken. Ekkor a hulladék bejelentési kötelezettség mellett kikerülhet a sugárvédelmi hatósági felügyelet alól.
A nagyon kis aktivitású hulladék csoportját a szabályozás szintjén azért volt célszerű elkülöníteni az OAH magyarázata szerint, mert e hulladékok biztonságos és végleges elhelyezése egyszerűbben, így szerényebb anyagi ráfordítással is megoldható. A kategória használata egyébként már 2009-ben megjelent a Nemzetközi Atomenergia- ügynökség ajánlásában.
A Magyarországon keletkező radioaktív hulladékok kezelése a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. feladata. Mivel a tevékenységnek több évtizedes, esetenként évszázados időtávokat kell átfognia, különösen fontos a hosszú távú tervezés. A hazai tervezés és a nemzetközi gyakorlat azt mutatja, hogy az atomerőművek leszerelésekor keletkező hulladékok döntő része nagyon kis aktivitású, ezért Magyarországon már korábban is több kezdeményezés indult a radioaktív hulladékokra vonatkozó hazai kategóriák bővítésére. A kormány 2016 nyarán fogadta el a kiégett üzemanyag és a radioaktív hulladék kezelésére vonatkozó programot, amely a nagyon kis aktivitású hulladékok osztályának 2018-as bevezetését irányozta elő. Ezt tehát megtörtént.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.