BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kockázat nincs, de figyelik a veszélyforrást

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Folyik Püspökszilágyon a radioak­tívhulladék-tárolónál kimutatott, egészségi és környezeti kocká­zatot nem jelentő, de megemelkedett trícium­kon­centráció okainak felszámolása.

A püspökszilágyi Radioaktív Hulladék Feldolgozó és Tárolóban (RHFT) folyó biztonságnövelő program ígér megoldást a létesítmény sugárvédelmi ellenőrzött zónája alatti talajvízben megemelkedett tríciumkoncentráció kezelésére. Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) a Világgazdaságnak hangsúlyozta, hogy a telephelyen kívül, az ellenőrző kutakban a természetes háttérsugárzástól eltérő koncentrációk nem mérhetők, és a telephelyen belüliek is több nagyságrenddel alatta vannak a hatósági korlátoknak. A jelenség évek óta fennáll, az állapot lényegesen nem változik, nem veszélyezteti sem a dolgozók, sem a környezet, sem a lakosság biztonságát.

Büntetőjogilag sem tehető senki felelőssé a tríciumszivárgásért. Az OAH szerint a radioaktív anyagoknak a tárolóból való kikerülését mesterséges (épített), valamint természetes (földtani vagy geológiai) gátak együtt korlátozzák.

A radioaktívhulladék-tárolókat nem­­zetközi ajánlások alapján úgy tervezik, hogy a gátrendszer ellássa a feladatát.

A szennyezés azonban nem maradhat fenn, így az illetékes környezetvédelmi hatóság kötelezte a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft.-t (RHKT) a szennyezés okának és eredetének kivizsgálására, a megnövekedett koncentrációk folyamatos mérésére. Erről az RHKT rendszeresen beszámol a hatóságoknak.

Az OAH 2014 közepén vette át a radioaktívhulladék-tárolók nukleáris biztonságának hatósági felügyeletét, megállapítása szerint a püspökszilágyi telephelyen a magasabb tríciumaktivitás-koncentráció okainak elhárításához átgondolt és megalapozott intézkedések szükségesek. A munka megkezdődött, az OAH felügyeli a felkészülést, a létesítmény üzemeltetését és a biztonságnövelő program végrehajtását, s a hulladék-visszatermelés (kiválogatás utáni újracsomagolás, újbóli elhelyezés) engedélykérelmét.

A folyamatban lévő biztonságnövelő program célja épp a hosszú felezési idejű izotópokat tartalmazó hulladékcsomagok elkülönítése és átmeneti tárolóba helyezése. A program részeként azonosíthatók és távolíthatók el a trícium- és radiokarbon-források. „A programot maradéktalanul végre kell hajtani. A természetes háttérnél nagyobb trícium- és radiokarbon-koncentrációt tartalmazó ellenőrzött zóna lényeges változásoktól mentes, nincs szükség további intézkedésekre” – szögezte le az OAH.

Az RHK Kft. nem kívánt kiegészítést fűzni cikkünkhöz.

Esettanulmány lett a magyar gyakorlat

A hivatal a Bátaapátiban üzemelő Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló, valamint a paksi Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolója kapcsán is ellátja a több szempontú hatósági felügyeletet. Megállapításuk szerint ezeknek a létesítményeknek a működése sem növeli az alkalmazottak, a lakosság és a környezet egészségi kockázatát. A püspökszilágyi tárolót az ENSZ égisze alatt működő Nemzetközi Atomenergia-ügynökség kutatási programjában gyakorlati példaként is elemezték. Az elvégzett értékelés és az ennek eredményei alapján elhatározott biztonságnövelő intézkedések esettanulmányként szolgáltak a nemzetközi fórum számára.

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.