Mintegy 36 ezer dolgozót érint érzékenyen az élőzenei szektor leállása – közölte a Music Hungary Szövetség. A szervezet szerint gyors beavatkozásra van szükség, hogy a zenészek és segítőik a korlátozások lejárta után visszatérhessenek munkájukhoz, és ne kerüljenek csődhelyzetbe. A rendezvények elmaradása miatt ugyanis a többségük jövedelem és munka nélkül maradhat a következő hónapokban. Mint írták, az optimistább forgatókönyv szerint is legalább 13 milliárd forint jövedelemről kell lemondania az iparágnak, az összeg meghatározó része, legalább négy-ötmilliárd forint a magyar zenészek és szakemberek munkabéréből fog hiányozni. A felmérések szerint a magyar zenészek a jövedelmük több mint 60 százalékát élőzenei fellépésekből szerzik. Másik fontos bevételi forrásuk a koncerteken és a vendéglátóhelyeken háttérzeneként elhangzó számok után kapott jogdíj, ez a bevételük további több mint 15 százalékát teszi ki. A szövetség számos javaslatot fogalmazott meg a helyzet orvoslására: egyebek között az iparág vállalkozásainak megsegítésére javasolják a munkáltatói járulékkedvezmény meghosszabbítását, a járulékok elengedését az év végéig. Kezdeményezik egy támogatási alap létrehozását a szektor vállalkozásainak. A javaslatok között szerepel az élő zenéhez kapcsolódó tevékenységek áfájának 5 százalékra csökkentése. Azt is szeretnék elérni, hogy a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) a most befizetendő magánmásolási díjból, amelyet programok finanszírozására lehetne fordítani, és amelynek összege 1,5 milliárd forintot tesz ki, a közös jogkezelő szervekkel együtt hozzon létre pályázati alapot a megszorult művészek átmeneti megsegítésére. A jogdíjak legyenek most személyijövedelemadó-mentesek, a közmédia sugározzon több magyar zenei tartalmat, ezzel segítve a számára is és stratégiailag is fontos szektor túlélését. Szükségesnek tartják továbbá a rádiós zenei kvótáknál a magyar kvóta 10-15 százalékpontos megemelését.
„A csaknem 20 ezer fős filmiparban a koronavírus-járvány miatt számos nemzetközi produkció hagyta el Magyarországot” – jelezte közleményében Káel Csaba, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos. A Nemzeti Filmintézet egy alap létrehozását kezdeményezi, amelyből a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került szabadúszó filmeseket segítenék. Erre a célra 50 millió forintot különítettek el, de várják a filmes vállalkozások és magánszemélyek felajánlásait is.
Csaknem
60
ezren dolgoznak a élőzenei és a filmiparban
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.