Világgazdaság

Sok pénzt hozott Paks az MVM-nek

Összességében jobban szerepeltek az MVM csoport leányvállalatai tavaly, mint egy évvel korábban, de hagytak észszerűsíteni valót erre az évre is.

A Magyar Villamos Művek (MVM) csoport 21 társaságának többsége növelte tavaly az árbevételét és az adózott eredményét is, de volt a 2018-asnál kevésbé jól szereplő, sőt veszteséges cég is a közzétett adatok szerint. A legnagyobb, 744,2 milliárd forintos forgalma – 42 százalékos növekedéssel – a Magyar Földgázkereskedőnek keletkezett, miközben az adózott eredménye 3,4 milliárdra erősödött. Elsősorban ez a társaság látja el gázzal a tavaly az MVM tulajdonába került Nemzeti Közműveket (NKM). Maga az NKM is egy nagy csoport, az egyetemes áram- és gázszolgáltatásért a leányvállalatai közül a 2019. július 1-jén létrejött NKM Energia felel. Az NKM Energia a fennállása első, csonka évében úgy tett szert 252,8 milliárd forint árbevételre, hogy ennek 96,1 százaléka az egyetemes szolgáltatásból származott, a többi a versenypiacról. Az évet 981 milliós veszteséggel zárta, miután az egyetemes szolgáltatás villamosenergia-szegmense négymilliárdos, a gázé 2,4 milliárdos mínuszt termelt, a versenypiac viszont hozta a pénzt. Az NKM két „házhoz szállító” cége, az NKM Áramhálózati Kft. (volt Démász) 2,5 milliárdos, az NKM Földgázhálózati Kft. (volt Főgáz Földgázelosztási Kft.) pedig 1,6 milliárdos profitot mutatott fel. Igaz, mindkét érték jócskán elmarad a 2018-astól.

Több hasznot hozott az MVM csoport legfontosabb termelővállalata, a Paksi Atomerőmű. A társaság 188,8 milliárd forintos árbevételéhez 16,8 milliárdos nyereség társult, ez 2018-ban 173,3 milliárd és 15,3 milliárd volt. Szépen szerepelt két fűtőmű is: a miskolci Mifű nyereségessé vált, az Észak-Budai Fűtőerőmű pedig erősítette a számait. Az évek óta szintén már csak hőt termelő Vértesi Erőmű viszont az előző évi ötmilliárdos veszteségét majdnem megkétszerezte: 9,8 milliárdra növelte. Tavaly a hőtermelés mellett főként létesítményei bezárásával és rekultivációval foglalkozott, és csak 245 millió forint árbevételre tett szert, amelyet azonban kiegészített 2,9 milliárd forint egyéb bevétellel (feloldott céltartalékkal.) Az év végére a teljes létszáma 158-ról 125-re esett, ám a személyi jellegű ráfordításai 2,1 milliárdról 3,8 milliárdra ugrottak. Ebbe a felmondási bér, a végkielégítés és egy igazgatósági határozat alapján elrendelt tételek is beleszámítanak. Az MVM csoport termelővállalata a szélerőművekkel induló, ám ma már naperőművekre összpontosító MVM Zöld Generáció is, amelynek az árbevétele 3,8 milliárd forintra ugrott, 142 milliós veszteségét pedig 409 milliós nyereség váltotta fel.

Kiemelt fontosságú MVM-leány az ország villamosenergia-rendszeréért felelős Mavir, amely 7 százalékkal, 249,3 milliárdra növelte az árbevételét, de az eredménye csaknem a harmadával, 6,1 milliárdra esett. Az előző évinél több profitot hozott például a gáztárolás (7,5 után 9,5 milliárdot) vagy az áramhálózathoz kapcsolódó kivitelezés (0,5 milliárd után 1,7 milliárdot). Emellett érdekesség, hogy tavaly veszteségesből nyereségessé vált az MVM BSZK Biztonsági Szolgáltató Központ, valamint a Nemzeti Üzleti Szolgáltató, míg a csak 200 ezer forint árbevételű MVM Net a 2018-ban még 27 milliós veszteségét 105 milliósra növelte. Szintén többet költött annál, mint amennyit beszedett, ezért 144,4 milliós mínuszt produkált a Smart Future Lab. Az újnak számító MVM XPert viszont 6,8 milliárdos forgalommal és 736 milliós nyereséggel startolt a piacon.

Mavir Paksi Atomerőmű Vértesi MVM NKM
Ezek is érdekelhetik