B. H. L. | A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a tavaly decemberi iparági konzultációban beérkezett vélemények figyelembevételével meghatározta a releváns nemzeti villamosenergia-ellátási válságforgatókönyveket. Ezzel az európai parlamenti és tanácsi úgynevezett kockázatfelkészültségi rendelet előírásának tett eleget, amely szerint olyan – nemzeti határokon átnyúló – közös szabályokat kell létrehozni, amelyekkel megelőzhetők a villamosenergia-ellátási válságok, segíthető a válsághelyzetekre való felkészülés és az esetleg bekövetkező krízishelyzetek hatékony kezelése.
A nemzeti válságforgatókönyveknek – mint a hivatal közleményében olvasható – egyebek között kezelniük kell a kommunikációs infrastruktúrák ellen indított kibertámadásokat, a berendezéseket vagy a személyzetet érő fizikai támadásokat, a természeti katasztrófák vagy világjárványok okozta válsághelyzeteket és az infokommunikációs rendszer esetleges leállásait. A hivatal az e forgatókönyvek alapján készülő kockázatfelkészültségi tervre vonatkozó javaslatait – a terv végleges elfogadása előtt – eljuttatja a régió tagállamainak, és benyújtja a villamosenergia-ügyi koordinációs csoportnak is (ECG), amely ajánlásokat bocsáthat ki a tervekkel kapcsolatban. A regionális konzultáció előtt iparági konzultációt is szervez, várhatóan még az idei első negyedévben. 2022. január 5-ig kell elfogadnia és közzétennie az első kockázatészültségi tervét.
Tizennyolc esetre kell válságforgatókönyvet összeállítani. Ezek egy részében a feltételezett válság okozója szélsőséges időjárás vagy a már említett természeti katasztrófa, konkrétan pedig világjárvány, hőhullám, száraz időszak, földrengés és erdőtűz, vihar, heves csapadék és áradás, végül téli extrém időjárási esemény.
A másik nagy csoportba tartozó műszaki zavarok egyike a fosszilistüzelőanyag-hiány (ideértve a földgázhiányt is) vagy annak a kritikus üzleti információkommunikációs infrastruktúrának a kiesése, amelyre a valós idejű vagy ahhoz közeli rendszerirányításhoz van szükség. Idesorolandó az is, ha a villamos energia fizikailag nem annak megfelelően áramlik, mint ahogyan előzőleg menetrendezték, vagy ha jelentős ipari vagy nukleáris baleset miatti szennyeződés következtében a személyzet hosszú időre kiesik a munkából. Végül az is, ha rendkívüli becslési hiba történik a megújuló alapú energiatermelésben. Öt további forgatókönyv a villamosenergia-rendszer valamely részét érő, kifejezett támadások kezelését taglalja. Kibertámadás érheti a rendszer-üzemeltető és a kiemelt rendszerhasználó kritikus üzleti információkommunikációs infrastruktúráját, fizikai támadás pedig a kritikus eszközöket, berendezéseket vagy a vezérlőközpontot. Számolni kell továbbá a kiemelt beosztású személyzet túszul ejtésével, fenyegetésével vagy zsarolásával és bennfentes támadással is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.