BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vonzóvá tennék a mezőgazdasági pályát a fiatalok számára

Az új Közös agrárpolitika keretében lesznek többletforrások a mezőgazdaságban égetővé vált generációváltásra, amit a magyar Stratégiai terv is tükröz.

Hangsúlyosan szerepel a generációs megújulás ösztönzése, illetve a fiatal gazdák támogatása a Közös agrárpolitika (KAP) forrásainak felhasználását rögzítő magyar Stratégia tervben, amelyet az év végéig kell benyújtani Európai Bizottságnak, annak pedig a jövő év folyamán elfogadnia. A mezőgazdasági pálya vonzóvá tétele a fiatal termelők számára, valamint a vállalkozásfejlesztés vidéki térségekben történő előmozdítása a KAP kiemelt céljai közé tartozik.

Elkészült és benyújtás előtt a KAP Stratégiai Terv

A dokumentumot december 31-ig kell hivatalosan benyújtani az Európai Bizottsághoz.

Fotó: Mirkó István

A fiatal gazdák támogatására a közvetlen támogatási boríték minimum 3 százalékának megfelelő összeget (évi tizenötmilliárd forint) kell fordítani. Azt, hogy ezt az I. és II. pillér (a közvetlen és a vidékfejlesztési támogatások) között milyen mértékben osztja meg a tagállam, saját döntése. A magyar javaslat szerint 1,4 százalék jönne az I. pillérből.

Így az első kérelem benyújtásakor 40 évnél nem idősebb gazdálkodók hektáronként 170 euró (hatvankétezer forint) területalapú támogatáskiegészítést, vagyis a jelenlegi két és félszeresét kapnák meg.

Mindezt pedig legfeljebb háromszáz hektáros birtokméretig, ami több mint a jelenlegi, kilencvenhektáros limit. A tervben szerepel a fiatal agrártermelők által átvett gazdaság és a hozzá tartozó támogatási jogosultságok, valamint kötelezettségek megszerzésének támogatása is.

A magyar Stratégiai terv támogatja a KAP-ban megfogalmazott generációs megújulást, és ezek a támogatások hatékonyabban segíthetik elő a generációváltást – mondta a VG-nek Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) megbízott főtitkára.

Ebben valószínűleg nem is lesz vita a bizottság és a magyar kormány között, ugyanakkor az európai zöldmegállapodásban, a Green dealben leírt célok körül már lehetnek nézeteltérések.

Cseh Tibor András szerint furcsa helyzet alakult ki e körül a kérdés körül, hiszen a KAP-rendeletben a Green deal céljai a preambulumba kerültek, annak pedig nincs kötőereje, hiszen az gyakorlatilag egy előszó – fogalmazott. A bizottság nyilatkozatai alapján ugyanakkor arra lehet következtetni, hogy hiába nem kötelező erejű a Green deal, a Stratégiai terv értékelésekor az alapul fogják venni. Viszont nem tiszta, hogy az egyes tagállamokkal szemben milyen alapon lehet így érvényesíteni a Green dealben megfogalmazottakat. Cseh Tibor András szerint minden a lobbierőn múlik majd, ezért érdemes a nagyobb agrárállamokkal szövetséget kötni ezekben az ügyekben.

A Magosz megbízott főtitkára azt is elmondta, hogy az elsődleges cél a támogatási szint megőrzése volt – hiszen Nagy-Britannia kilépésével az agrárbüdzsé is kisebb lett –, amit a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően sikerül elérni. Ehhez kellett a pillérek közötti átcsoportosítás, illetve a vidékfejlesztési támogatások nemzeti forrásból történő 80 százalékos kiegészítése – emlékeztetett.

Egyre jövedelmezőbb a mezőgazdaság

Ehhez elsősorban a kukorica, a napraforgó és a tej termelése járult hozzá.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.