Statisztikai adatokkal is cáfolja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Békés megyei igazgatósága, hogy a jégkármérséklő rendszer, a Jéger működése aszályt okozna – tájékoztatott hétfőn a szervezet.

Jégkár elhárító berendezés, Boda Zsolt, termelő.
Fotó: Szendi Péter

Közleményükben kifejtették, hogy Békés megyében augusztus 15. és szeptember 12. közt a jégkármérséklő rendszer talajgenerátorai tíz napig voltak bekapcsolva. A megyében lévő 63 generátorból 57 működött, hatot korábban – a kezelők megfenyegetése miatt – leállítottak.

A generátorok működése alatt az elmúlt harminc napban Békés megyében a lehullott csapadékmennyiség meghaladta az országos átlagot.

Tehát a berendezések nem befolyásolják a csapadék kialakulását és mennyiségét, kizárólag annak halmazállapotára, a kialakuló jégszemek méretére vannak hatással – húzták alá, hozzátéve, hogy a megelőző aszályos egy hónapban csupán hat napon voltak bekapcsolva a generátorok.

A jégszemek méretének mérséklésén túl a jégkármérséklő rendszer az időjárás egyéb paramétereit, a csapadék eloszlását, intenzitását, a felhők kialakulását, mozgását nem tudja befolyásolni – zárult a kommüniké.

Az OMSZ megerősítette: nem a jégkármérséklő rendszer okozza az aszályt

Az Országos Meteorológiai Szolgálat tájékoztatása szerint az országosan működő jégkármérséklő rendszer nincs hatással a csapadékmennyiségre, csak a jégszemek méretét csökkenti, amivel mérséklődnek a jégesőből adódó károk.