Januártól kezdve a lengyel kormány látja el az Európai Unió Tanácsának elnöki tisztségével járó feladatokat. Lengyelország az eggyel korábbi, magyar elnökséghez hasonlóan prioritásként kezeli a versenyképesség kérdését, azonban történtek hangsúlyeltolódások.
„A lengyel elnökség központi témája a biztonság, ezen keresztül nézik a versenyképességet. Kritikus fontosságot tulajdonítanak az energiaáraknak és az energiaellátás biztonságának, ami szerintük az Oroszországtól való teljes leválással érhető el” – mondta az NKE Európa Stratégia Kutatóintézetének tudományos munkatársa, dr. Máthé Réka Zsuzsánna. Úgy látja, a lengyel kormány a magyar elnökséghez képest kisebb jelentőséget tulajdonít a kkv-k adminisztratív terhei csökkentésének, ugyanakkor például a hadiipar felpörgetésével vannak olyan tervei, amelyek pozitív hatással lehetnek az EU versenyképességére.
Az Európai Unió versenyképességi lemaradását Kínával és az Egyesült Államokkal szemben az elmúlt évben több jelentés is nyilvánvalóvá tette. Ilyen volt a Draghi-jelentés, amely elvezetett a november 8-án Budapesten elfogadott új európai versenyképességi megállapodásig. A lengyel elnökség sem sokáig tétlenkedett, február elején összehívta az európai uniós kereskedelempolitikáért és iparfejlesztésért felelős minisztereket, ami egy merőben új formátumnak számít.
„A lengyel elnökség sokkal jobban összehangolná az iparpolitikát a kereskedelempolitikával, előirányozva a tagállamok számára, hogy hogyan és kivel kereskedjenek. A lengyel álláspont körül azonban nincs teljes konszenzus, hiszen az egyes országoknak különböző érdekeik lehetnek, beleértve Magyarországot is, például az Oroszországgal való kereskedelem kapcsán” – mondta dr. Máthé Réka Zsuzsánna.
Amíg tart az orosz–ukrán háború, addig biztosan lesznek ellentétek a tagállamok között ebben a kérdéskörben. Az ugyanakkor a Lengyelországban bemutatott Versenyképességi iránytű című kiadványból is kitűnik, hogy az Európai Uniónak egyéb területeken is sürgős lépésekre kell magát elszánnia.
Ilyen az Egyesült Államokkal és a Kínával szemben fennálló innovációs szakadék, valamint a túlzott függőségek felszámolása. Dr. Máthé Réka Zsuzsánna ezen a ponton a Kínával szembeni kiszolgáltatottságot említette, az elektromos autókhoz is nélkülözhetetlen lítiumbehozatal kapcsán. Emellett a European Green Deal, vagyis zöldmegállapodás is revízióra szorul. A túlzott, erőltetett zöldítés ugyanis sokszor ellentétes a piaci szereplők érdekeivel.
– A lengyel soros európai uniós elnökség versenyképességi célkitűzései (00:55)
– Milyen gazdaságilag előnytelen függősségi viszonyai vannak az Európai Uniónak? (12:18)
– Az Európai Unió esélyei az Egyesült Államokkal szembeni kereskedelmi tárgyalásokon (16:35)
– Hogyan lehetne csökkenteni az energiaárakat, amíg tart az orosz–ukrán háború? (21:03)
– A németországi választások hogyan alakíthatják az Európai Unió álláspontját a versenyképességet illetően? (25:40)
A Bruttó korábbi epizódjait itt hallgathatják meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.