Követni is nehéz a vámháború fordulatait. Ami biztosnak tűnik, hogy leginkább az Egyesült Államok és Kína között húzódnak a törésvonalak, és nagyon úgy tűnik, hogy a két elnök személyes találkozójára is szükség lesz. A Bruttó legfrissebb epizódjában Salát Gergellyel, a Magyar Külügyi Intézet és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem munkatársával arra is kerestük a választ, hogy az Európai Unió és Kína viszonya milyen fordulatot vehet a kereskedelmi háborúval?
A műsort itt hallgathatják meg.
A legfrissebb hírek szerint nem haladnak zökkenőmentesen az amerikai–kínai kereskedelmi tárgyalások. Az Egyesült Államok szerint Kína aláássa a genfi egyeztetések során eddig elért eredményeket, amire a távol-keleti nagyhatalom erőteljes intézkedések belebegtetésével válaszolt. Ami biztos: a „felszabadulásnapi”, rendkívül magas vámok egyik félnek sem állnak az érdekében.
Donald Trump április elején jelentette be az egyes külföldi országokra kivetendő vámokat, amelyek Kínát különösen nagymértékben sújtották. A kínai fél sem késett a válasszal, így végül 145, illetve 125 százalékos vámtarifákat vezettek be egymással szemben. „Ilyen vámok mellett gyakorlatilag ellehetetlenül a kereskedelem, a felek pedig hamar rájöttek, hogy milyen károkat okoztak saját maguknak is. Így ezek a vámtételek mindössze 39 napig voltak érvényben, mielőtt május elején 90 napos tűzszünetet kötöttek” – mondta Salát Gergely.
Ha egy kicsit távolabbra tekintünk vissza az időben, akkor jól látható, hogy Donald Trump első, 2016 és 2020 közötti ciklusában, de az ezt követő Joe Biden-érában is feszült kereskedelmi csatározások folytak az Egyesült Államok és Kína között. Sőt, a legutóbbi, demokrata kurzus idején hirdették meg amerikai részről a decoupling, vagyis a szétválás politikáját, egyelőre vegyes eredményekkel.
A két ország közötti függősségek megszüntetése ugyanis rengeteg falba ütközik: nemcsak gazdasági téren, (a külföldi országok közül Kína birtokolja a legtöbb amerikai államkötvényt), hanem a tudományos együttműködés és a befektetések területén is.
– tette hozzá Salát Gergely.
Kurzusokon átívelő a Kínával szembeni amerikai vámháború (01:21)
Miért kellett felfüggeszteni a „felszabadulásnapi” vámokat a két ország között? (09:01)
Az Európai Unió hogyan jöhet ki az USA–Kína vámháborúból? (13:19)
Hogy befolyásolhatja a Magyarországra érkező kínai beruházásokat a vámháború? (19:01)
A kínai gazdasági modellváltás eredményei (22:09)
Kína az 5 százalékos GDP-növekedés bűvkörében (25:41)
A Bruttó korábbi epizódjait itt hallgathatják meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.