BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elakadtak az amerikai-kínai vámtárgyalások: be kell kapcsolódnia Trumpnak és Hszinek is

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szerint a tárgyalások jelentősége és bonyolultsága miatt a két elnöknek is beszélnie kell. Az amerikai–kínai és más vámtárgyalásokat a bíróságok döntései is zavarják.

Kicsit elakadtak az Egyesült Államok és Kína között zajló kereskedelmi és vámtárgyalások, ezért Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök találkozójára lenne szükség – mondta Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter csütörtök este.

vámtárgyalások
Scott Bessent szerint itt az ideje, hogy a két elnök is bekapcsolódjon a vámtárgyalásokba / Fotó: AFP

Az amerikai pénzügyminiszter két héttel azután beszélt erről a Fox News műsorán, hogy az általa vezetett amerikai delegáció áttörést és ideiglenes megnyugvást ért el az amerikai–kínai vámtárgyalásokon. Ám Bessent szerint az azóta elért haladás lelassult, de a következő hetekben további tárgyalásokra számít.

Bessent szerint valamikor lesz egy telefonbeszélgetés Trump és Hszi között, hiszen a tárgyalások jelentősége és bonyolultsága miatt mind a két vezető közreműködésére szükség van. Hozzátette, hogy szerinte a két elnöknek jó a kapcsolata, és biztos benne, hogy a kínaiak tárgyalóasztalhoz ülnek majd, amikor Trump elnök ismerteti az elképzeléseit.

Kölcsönös vámcsökkentés után elakadtak a tárgyalások

A két hete Svájcban lezajlott tárgyalásokon kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg a két ország, így az Egyesült Államokba érkező kínai importra kivetett vámok 145 százalékról 30 százalékra csökkentek, Peking pedig az Egyesült Államokból származó behozatalra 125 százalékról 10 százalékra mérsékelte a kivetett pótvámot. 

A megállapodás azonban csak kilencven napra szól mindkét állam esetében.

Ez a genfi tárgyalás volt az első személyes találkozó az amerikai és kínai gazdasági vezetők között azóta, hogy Trump a beiktatását követően globális vámháborút indított, és ennek keretében különösen magas vámokat vetett ki Kínára.

A bíróságok is zavarják a megállapodást

Azonban csütörtökön újabb fordulat következett be a vámháborúban, ugyanis az Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Bírósága blokkolta Trump kereskedelmi vámtarifáinak többségét, az indoklás szerint a vámok bevezetéséről szóló megtámadott rendeleteket hatályon kívül helyezik, mert az új importvámok bejelentésével Donald Trump túllépte a nemzetközi vészhelyzeti gazdasági hatáskörökről szóló törvénnyel (IEEPA) kapcsolatos elnöki hatáskört.

A döntés nemcsak az április 2-án bejelentett, 185 országból és régióból származó termékekre kivetett, 10 százalékos megtorló vámokat blokkolta, hanem a korábban Kanadával, Kínával és Mexikóval kapcsolatban bejelentetteket is. Azonban a más jogcímen bevezetett, az autókra és alkatrészeikre, az acélra és az alumíniumra kivetett vámokat a bíróság döntése nem érinti. 

Az amerikai kormányzat fellebbezett a döntés ellen, és a Fehér Ház szóvivője szerint nem változtat vámokra építő kereskedelempolitikáján.

Karoline Leavett szerint a bíróság döntése a bírói hatalom túlterjeszkedésének számít, és közölte hogy Trump elnök a vámok bevezetésével egy rendkívüli nemzetbiztonsági és gazdasági fenyegetésre reagált, amely a kábítószer-csempészetből, valamint az Egyesült Államok külkereskedelmének évente ezermilliárd dollárt meghaladó hiányából fakad. A kereskedelmi bíróság döntésének végrehajtását a fellebbviteli bíróság felfüggesztette az eljárás idejére. A szóvivő szerint 

Amerika nem tud működni, ha Trump elnök vagy bármely más elnök érzékeny diplomáciai tárgyalásait aktivista bírók kisiklatják.

A japán kormány pénteken azt közölte, hogy nem hajlandó együtt kezelni a biztonságról szóló tárgykört a kereskedelmiekkel az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokon. Nakatani Gen japán hadügyminiszter elmondta, hogy Japánnak nem áll szándékában védelmi felszereléseket vásárolni az Egyesült Államoktól a vámintézkedések enyhítéséért cserébe. Ezeket a beszerzéseket ugyanis annak alapján választják meg, hogy mi szükséges az ország békéjéhez.

Japán és az Egyesült Államok hamarosan negyedszerre is tárgyalóasztalhoz ül, hogy megvitassa a két ország közötti kereskedelmi és vámmegállapodásokat.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.