Aláássa a Genfben tartott kínai–amerikai gazdasági és kereskedelmi tárgyalások során elért konszenzust az Egyesült Államok azzal, hogy egymás után több diszkriminatív és korlátozó intézkedést vezetett be Kínával szemben – közölte hétfőn a kínai kereskedelmi minisztérium.
A tárca szóvivője olyan intézkedéseket hozott fel példaként, mint mint a mesterségesintelligencia-csipek exportjának ellenőrzésére vonatkozó iránymutatás, a félvezető-tervező szoftverek Kínába történő értékesítésének leállítása és a kínai diákok vízumainak visszavonása. Ezek a lépések Peking szerint mind súlyosan sértették az államfők január 17-én folytatott telefonbeszélgetése során elért konszenzust, valamint Kína törvényes jogait és érdekeit.
A szóvivő szerint az Egyesült Államok egyoldalúan és ismételten újabb gazdasági és kereskedelmi súrlódásokat idézett elő, amivel súlyosbítva a kétoldalú kapcsolatok bizonytalanságát és instabilitását.
„Ahelyett, hogy a saját tetteire reflektált volna, az Egyesült Államok alaptalanul vádolta Kínát a konszenzus megsértésével, ami meglehetősen eltorzítja a tényeket. Kína határozottan visszautasítja ezeket az alaptalan vádakat” – jelentette ki a szóvivő, hozzátéve, hogy Kína törölte vagy felfüggesztette az Egyesült Államok kölcsönösségi vámjai ellen elfogadott vonatkozó vám- és nem vámjellegű intézkedéseket. Ezzel szerinte Kína felelősségteljesen járt el, komolyan vette a genfi tárgyalásokon elért konszenzust, szigorúan végrehajtotta és aktívan fenntartja azt.
A szóvivő nehezen elért eredményeknek minősítette a genfi tárgyalások kimenetelét, a kínai kereskedelmi minisztérium pedig arra sürgette az amerikaiakat, hogy Kínával együttműködve dolgozzanak, azonnal korrigálják a helytelen gyakorlatokat, közösen tartsák fenn a tárgyalásokon elért konszenzust, és mozdítsák elő a kínai–amerikai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok egészséges, stabil és fenntartható fejlődését.
A szóvivő figyelmeztetett, hogy
ha az amerikai fél ragaszkodik a rossz irányhoz, és továbbra is sérti az ország érdekeit, akkor Kína határozottan erőteljes intézkedéseket fog hozni törvényes jogainak és érdekeinek védelme érdekében.
A kínai minisztérium Donald Trump múlt pénteken tett kijelentésére reagált, miután az amerikai elnök szerint Kína megsértette a vámok visszavonásáról szóló kétoldalú megállapodást.
A május közepén Genfben zajlott tárgyalásokon Peking és Washington megállapodtak abban, hogy 90 napra felfüggesztik a korábban a kínai importra kivetett 145 százalékos és az amerikai importra kiszabott 125 százalékos vámtarifákat. A 90 napos vámszünet azonban hasonlóan a világ többi részére kivetett vámok szünetéhez, mindössze időt ad a felek közötti tárgyalásokra. Ezek az egyeztetések pedig Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szerint elakadtak a közelmúltban, amit szerinte csak Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök közötti közvetlen beszélgetés oldhat fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.