A Magyar Energia Hivatal (MEH) kész jószolgálati feladatokra az MVM Rt. és az áramszolgáltatók közt kialakult számlavitában, ha erre a felek felkérik -- mondta érdeklődésünkre Horváth Ferenc igazgató. A MEH-nek azonban -- tette hozzá -- csak akkor van lehetősége hatóságként beavatkozni, ha veszélybe kerül az áramellátás, erről pedig egyelőre nincs szó. Mint mondta, az áramszolgáltatók és az MVM Rt. polgárjogi szerződést kötnek, amit bemutatnak a hivatalnak, de ezeket a vitákat alapvetően ezeknek a szerződéseknek a keretében kell tisztázni.
Az áramszolgáltatók 12 százalékkal, azaz együttesen kétmilliárd forinttal kisebb összeget utaltak át, amennyi a számlán szerepelt -- mondta tegnapi tájékoztatóján Katona Kálmán, az MVM Rt. elnök-vezérigazgatója. Mint hangsúlyozta, a villamos művek ezt a hiányt ellátásbiztonsági okokból nem háríthatja át az erőművekre, inkább hitelből pótolják az összeget, aminek költségei természetesen a szolgáltatókat terhelik.
Az MVM Rt. elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy az áramszolgáltatókkal van egy hosszú távú szerződésük, amely azonban az árat nem tartalmazza. Erről évente állapodnak meg, a gazdasági miniszter áramárrendeletének ismeretében. Mint tegnap beszámoltunk róla, az áramszolgáltatók többek között arra hivatkoznak, hogy erre az évre nincs érvényes szerződésük az MVM Rt.-vel. Ezzel kapcsolatban Katona Kálmán emlékeztetett rá, hogy az előző években általában január második felében, február elején, de volt olyan év, amikor az egyik társasággal csak május elején sikerült ezt a szerződést megkötni. Az említett hosszú távú szerződések módosításáról tavaly tárgyalásokat kezdeményeztek a szolgáltatókkal. Akkor a rendszerben lévő tartalékok költségeit szerették volna csökkenteni, illetve azok finanszírozásába bevonni a szolgáltatókat is, ők azonban nem kívántak erről tárgyalni. Most viszont, a szolgáltatók kezdeményezésére az MVM Rt. nem kívánt egyezkedni a maximált ár csökkentéséről.
Ezzel kapcsolatban Gerse Károly, az MVM Rt. kereskedelmi igazgatója megjegyezte, hgy árengedményt a nyereség terhére szokás adni, a január 1-jével életbe lépett hatósági árak azonban az MVM Rt. közüzemi tevékenységét veszteségessé tették, vagyis csak a költségek terhére lehet alkudozni. Ez viszont a villamos művek és az egész áramrendszer működőképessége szempontjából is lehetetlen. A társaság vezetői sajtótájékoztatójukon megemlítették, hogy a szolgáltatók az általuk visszatartott összeget beszedték a fogyasztóktól. Mindezek alapján Katona Kálmán szerint az a kérdés, hogy lehet-e kartellbe tömörülve megzsarolni a nemzeti energiaszolgáltatót, illetve figyelmen kívül lehet-e hagyni egy miniszteri árrendeletet. A társaság ezért fontolóra veszi, hogy a gazdasági versenyhivatalhoz forduljon az áramszolgáltatók egységes fellépése miatt, ami szerintük kimeríti a kartell fogalmát. Ugyanakkor Katona megjegyezte, egyelőre várnak, hátha kifizetik a visszatartott összeget a szolgáltatók.
A 2 milliárd forintról fizetési felszólítást küldtek a cégeknek, amely, ha hatástalan marad, "a rendelkezésükre álló legkeményebb eszközöket is igénybe veszik".
A kartellváddal kapcsolatban Boross Norbert, a Magyar Áramszolgáltatók Egyesületének főtitkára a Világgazdaság érdeklődésére úgy vélte, ez nem kartell, hanem közös érdekérvényesítés a monopolhelyzetben lévő Magyar Villamos Művekkel szemben. Hozzátette: az áramszolgáltatók szívesen importálnának áramot, amivel az árak is csökkennének, de erre egyelőre nincs lehetőségük, ahogyan az erőművektől sem vásárolhatnak közvetlenül.
Az MVM Rt. egyébként az előző évben 300 milliárd forintnyi áramot értékesített az áramszolgáltatóknak, az idén 335 milliárdos forgalommal számoltak. Tavaly 264 milliárdot fizettek az erőműveknek, az idén 10 milliárd forintot terveznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.