BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milliárdok erőmű-selejtezésre

A következő 28 évben a tagjelölt országokkal kiegészült EU-ban évente 70 milliárd dollárt kell a villamosenergia-szektor megújítására, a nukleáris és korszerűtlen szenes erőművek kiváltására fordítani - hangzott el egy németországi szakmai konferencián. A gigantikus program első harmadának beruházásai üzleti alapon finanszírozhatók Héjj Tibor, az AT Kaerny nemzetközi elnökhelyettese szerint. A földgáz részaránya 2015-ig várhatóan 66 százalékos lesz a tüzelőanyagmixben.

Magyarországon az energiaszektor 1995-96-os privatizációjakor az elöregedő szenes erőművek kampányszerű selejtezésével számoltak. Mára azonban világossá vált: a korszerűtlen és az uniós környezetvédelmi elvárásokat teljesíteni képtelen szenesblokkokat lépésben váltják ki a tulajdonosok, szinte kizárólag földgáztüzelésű egységekkel. Bár akadnak kivételek: az AES a kazincbarcikai erőműben folyamatosan faapríték-tüzelésre készül váltani, a program már ebben az évben elkezdődik. A mátrai erőmű az elmúlt években végrehajtott rekonstrukcióval, melynek során az országban elsőként füstgáz-kéntelenítővel szerelték fel az erőművet, legalább másfél évtizedre biztosította működését. Az MVM Rt.-vel 2015-ig van áramvásárlási szerződése a német RWE-EnBW konzorcium többségi tulajdonában álló társaságnak. Ebben az évben az oroszlányi erőmű felújítása is elkezdődött.

A német kormány energiaipari tanácsadó testületének becslése szerint a mai társult tagországokkal kiegészült EU-ban 2030-ig évente 70 milliárd dollárt kell majd a villamosenergia-ipar megújítására, elsősorban az áramtermelés korszerűsítésére, hatásfokának javítására fordítani.

Ebben a programban komoly feladat vár a volt KGST-tagállamokra, elsősorban Cseh- és Lengyelországban jelentős továbbra is a szenes áramtermelés. A régi, rossz hatásfokú szenes erőművek leállítása azonban komoly szociális feszültségekkel jár. A németországi normák bevezetése Lengyelországban például 200 ezer munkahely megszűnésével járna a következő tíz évben.

Héjj Tibor, az AT Kaerny nemzetközi elnökhelyettese szerint a gigantikus moderni-zációs program első harmadában megvalósuló beruházások, hosszú távú szerződések nélkül, tisztán üzleti alapon finanszírozhatók lesznek. Sőt az első-második körben valószínűleg komoly verseny lesz majd a befektetők között.

Szakértők szerint az erőmű-selejtezés révén a földgáz részaránya a primer energiahordozók között 2015-re elérheti a 66 százalékot, s valószínűleg ez lesz a csúcsérték. Ennél magasabbra Héjj Tibor szerint már csak az ellátásbiztonsági kockázatok miatt sem engedik majd növekedni. Ugyanakkor a technológiai fejlesztések, például az energiacellás erőművi megoldások is megállíthatják a földgáz előretörését.

Hlavay Richárd

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.