Zöld épületek, zöld irodák, passzív házak, környezettudatosság – egyre gyakrabban találkozunk ezekkel a kulcsszavakkal.
Rémi Couture, a Colliers Ingatlanügynökség szakértője segít most eligazodni a különböz? fogalmak között. Mikor beszélünk környezetbarát irodáról?
A környezetbarát irodai működtetésének célja egyszerűen úgy fogalmazható meg, hogy a lehető leghatékonyabb erőforrás-felhasználással és hulladékcsökkentéssel minimalizáljuk irodai tevékenységünk negatív környezeti hatásait.
Gyakran emlegetett példa az iroda környezeti hatásainak méréséről az az adat, hogy egy számítógépből és monitorból álló munkahely, ha bekapcsolva hagyjuk éjszakára, évente 1 tonna szén-dioxid kibocsátásért felelős, miközben Magyarország szén-dioxid kibocsátása évente 60-70 millió tonna körül mozog.
Az energiatakarékos és intelligens irodatechnikai berendezések megválasztásával, a papír-, energia- és vízfelhasználás optimalizálásával, az irodaszerek, takarítószerek beszerzésénél környezetvédelmi szempontok figyelembevételével, az irodabútorok gondos kiválasztásával, az iroda levegőminőségének optimalizálásával ráadásul úgy érhetünk el jelentős pénzügyi megtakarításokat, hogy közben növelhetjük a munkatársak, alkalmazottak munkavégzési hatékonyságát is.
Az anyagi megtakarítás következtében pedig az iroda zöldítésére szánt kezdeti befektetések már akár rövid vagy középtávon megtérülhetnek. A zöld épület – mint minősítési kritérium – lényegében azt jelenti, hogy egy jól menedzselhető ingatlanról beszélünk. Nem az a cél, hogy a fejlesztőt felesleges extra költségekbe verjük, nem az alternatív energiaforrások felhasználásáról szól feltétlenül a történet, sokkal inkább arról, hogy környezettudatos szemszögből végig legyenek gondolva az épület menedzselésének azon gyakorlati kérdései, amelyek – például egy „A” kategóriás irodaház esetében – a gazdaságos üzemeltetést, illetve az élet- és munkaminőséget érintő kérdéseket érintik.
A zöld épületeknek – az USA-ban bevezetett LEEDS™ minősítési rendszer alapján például – négy fokozatát ismerjük: a minősített az ezüst-, arany illetve platina fokozatig. Ez utóbbit akkor szerezheti meg egy épület tulajdonosa, ha valóban megteremti a saját energiatermelést és ellátást. Ez azonban már inkább presztízsberuházásnak számít, amit PR szempontból természetesen jól ki lehet aknázni.
A díjra négy éve pályázhatnak Magyarországon a már környezet- és emberbarát módon üzemeltetett irodák és azok is, amelyek át szeretnének térni át a zöld irodaműködtetésre. vgo-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.