BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

AnyScan segít a súlyos betegeknek

Európa egyik legkorszerűbb nukleáris medicina központját adták át ma Debrecenben, amelyben integráltan megtalálhatók a hagyományos eljárások és a legújabb módszerek. Fekvőbeteg részelget is kialakítanak.

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában mától a hagyományos SPECT, PET és CT vizsgálatokon túl egy magyar fejlesztésű, de világviszonylatban is egyedülálló AnyScan képalkotó berendezés – ötvözve a hármas funkciót – segíti a betegségek gyors felismerését, és a hatékony kezelési módszerek kiválasztását. A multimodalitású készülék új fejezetet nyithat a daganatos, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések diagnosztikájában is.

A magyar találmány lényegesen javítja a betegellátás színvonalát – hangsúlyozta a megnyitón Székely Tamás egészségügyi miniszter. A betegségek korai felismerését hármas modalitású diagnosztikai rendszer támogatja, amelynek egyedisége a pontosabb, funkcionális és morfológiai képalkotás sajátos ötvözetében rejlik. Míg korábban a különálló SPECT, PET és CT műszerekkel felállított diagnózis a betegek áthelyezését igényelte, az új detektor egyszerre és leegyszerűsítve, ugyanakkor nagyobb pontossággal állapítja meg a betegségek fázisait, elősegítve ezzel többek között a daganatos, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések pontosabb felismerését.

Az egyes képalkotó eljárások ugyanakkor külön-külön is alkalmazhatóak, így javul a gép kapacitásának kihasználtsága, és csökken a vizsgálatok előjegyzési ideje. A CT segítségével jól látható az erek anatómiája, a SPECT készülék a szívizom vérellátását térképezi fel, míg a PET vizsgálattal a szívizom életképessége is meghatározható. Így rövid idő alatt teljes képet tudunk adni a szív anatómiai és funkcionális állapotáról”– ismertette az AnyScan előnyeit Paragh György, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának elnöke.

A centrumban hamarosan kialakítanak egy nyolcágyas fekvőbeteg részleget, ahol lehetőség nyílik a rosszindulatú betegségek izotópterápiájára, valamint a nehezen kezelhető, gyulladásos ízületi betegségek kezelésére is. Az épületben kialakított képzési központban pedig a legkorszerűbb számítástechnikai rendszerek segítségével történik majd a gyakorlati alapú medikus, valamint a hazai és nemzetközi szakemberképzés. A több mint 2000 m2 alapterületet érintő beruházást a nukleáris medicina diagnosztikai rendszereinek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó Mediso Kft. végezte és a központot a PET-CT Orvosi és Diagnosztikai Kft. bevonásával üzemelteti.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.