BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyar GMO-mentesség: "Vasszigorral kell rendet tenni"

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A kiváló vetőmagok előállítása a minőségi növénytermesztés alapja, egyben a honi agrárium fejlődésének egyik elengedhetetlen feltétele – mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter tegnap Karcagon egy tanácskozáson.

A Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományok Centruma karcagi kutatóintézetének nyári kalászos-fajtabemutatójához kapcsolódó rendezvényen a miniszter kiemelte: a színvonalas és gazdaságos termelés alapjául szolgáló jó minőségű vetőmagok ismérve, hogy ellenőrzött körülmények között állítják elő azokat, és megfelelnek a hazai termesztési adottságoknak.

A miniszter emlékeztetett arra is: ez év áprilisában elrendelte a megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivataloknak, hogy fokozottan ellenőrizzék a vetőmag-forgalmazást az egész országban, hogy „megőrizzük a hazánkban előállított vetőmagok kiváló minőségét, s erősítsük Magyarország GMO-men-tességét”.

Megjegyezte: „vasszigorral” fognak rendet tenni ezen a területen.
Fazekas Sándor előadásában egy a növénytermesztők körében készített felmérésre is utalt, amelyből kiderül: szinte csak a szántóföldi növények egy részénél mondható el, hogy a hazai vetőmagok még elérhetők és versenyképesek.

Drága volt az orosz gabonatilalom

Nem volt hatékony a gabona exportjára tavaly augusztusban elrendelt orosz tilalom, sőt, mintegy 114 milliárd rubel (745,6 milliárd forint) bevételkiesést okozott, az állattenyésztésben pedig ezen felül a bevétel 60 százaléka veszett el – jelentette ki egy tanácskozáson Arkagyij Zlocsevszkij.

Az Orosz Gabonaszövetség elnöke hozzátette: a bevételkiesés javát – több mint 100 milliárd rubel – az áresés eredményezte, további 6 milliárdnyi bevételkiesés pedig az export elmaradásának a számlájára írható. Felmerült az is, hogy az intézkedés elérte-e a célját. Zlocsevszkij a lépést az élelmiszer-piaci árakra nézve mérsékelt hatékonyságúnak nevezte.

A gabonaexport-tilalmat Oroszország a múlt év augusztusában vezette be, miután az előző évi több mint 90 millió tonnához képest mintegy 30 százalékkal kevesebb termett az aszály miatt.

A lépést nemzetközi szereplők is bírálták, mert hatására rendkívüli mértékben nőtt a búza világpiaci ára.

Az Orosz Gabonaszövetség elnöke hozzátette: a bevételkiesés javát – több mint 100 milliárd rubel – az áresés eredményezte, további 6 milliárdnyi bevételkiesés pedig az export elmaradásának a számlájára írható. Felmerült az is, hogy az intézkedés elérte-e a célját. Zlocsevszkij a lépést az élelmiszer-piaci árakra nézve mérsékelt hatékonyságúnak nevezte.

A gabonaexport-tilalmat Oroszország a múlt év augusztusában vezette be, miután az előző évi több mint 90 millió tonnához képest mintegy 30 százalékkal kevesebb termett az aszály miatt.

A lépést nemzetközi szereplők is bírálták, mert hatására rendkívüli mértékben nőtt a búza világpiaci ára. -->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.