BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Műanyag hulladékból késztermék

Immár négy éve piacvezető hazánkban a tatabányai Mikrolin Hungary Kft. a használt műanyag hulladékból készterméket előállító cégek között. A folyamatos fejlesztésben hisz Ivanovics Iván ügyvezető igazgató

– Minden nagyon szép, minden nagyon jó...?

– Nem egészen. Tény, hogy a 2009-ben megszerzett piacvezető szerepünket megtartottuk Magyarországon. Ugyanakkor az is tény, hogy a cég történetében a tavalyi volt az első olyan esztendő, amelyet nem nyereséggel zártunk.

– Miért alakult ez így?

– Rajtunk kívülálló okok miatt. Például az útépítések, amelyekhez az egyik termékünket szállítjuk, finoman fogalmazva stagnálnak. A hulladék-feldolgozáshoz kapcsolódó jogszabályok változásai is sok fejtörést okoznak; nemcsak nekünk, hanem partnereinknek is. Aztán a külpiaci bizonytalanságok, hullámzások: egy megyei partnerünk eddig szinte csak Amerikába adott el termékeket, az elején jó darabig nem volt megrendelése, így tőlünk sem kértek semmit. Nemrég talált európai piacokat, azóta alig győzünk gyártani neki. Hogy meddig marad így...?

– Van illetve maradt biztos pont a Mikrolinnál?

– A termékfejlesztésben hiszek. Csatornafedő családot készítettünk, a Wavin csöveihez. Egyelőre Magyarországon van piaca, a cél, hogy kilépjünk velük a határokon túlra is. Terelőbólya-tartókat exportálunk Németországba. Komposztládákat készítünk műanyag palackokból, ezeket most Celldömölk környékére szállítjuk. Az ottani "hulladékos" cég kiosztja az ügyfeleinek, bevállalja az árát, mert ennyivel kevesebb lesz a hulladék a szeméttárolókban. Remélem, az ország több településén is rájönnek, hogy ez kifizetődő, ugyanakkor környezetbarát.

– Mi készül a hulladékból?

– A három legfontosabb típus az elektronikai, a csomagolási és az épületek bontásából származó. Csak magyar hulladékkal foglalkozunk. A késztermékek csomagolóeszközök az építő- és a műanyagipar számára, például raklapok, kábelakna és kábelcsatorna, fedlap, és nem utolsósorban komposztláda, ami nagyrészt samponos flakonokból készül.

– Laikusként úgy gondolom, a fejlett országokban a hulladék újrahasznosítása kitűnő üzlet.

– Mostanában nem. Azoknál a cégeknél, akik klasszikusan olyan granulátumot gyártanak, amit az ipar felhasznál, nagy a baj. Angliában a felére esett vissza a termelésük. Franciaországban a legnagyobb vásárló, az autóipar haldoklik, Olaszországban a cégek négyötöde bezárt. A Benelux-országokban egymást vásárolják fel a cégek, még megélnek, ahogyan Németországban is. Mi egy helyen dolgozzuk fel a hulladékot, és állítunk elő új terméket, ez azért más. Mint eddig is mondtam, keressük a piacokat, közben keressük az új jogszabályok miatt az új utakat.

– Dolgozókat kellett elbocsátani?

– Szerencsére nem, tizenöten vagyunk, és öt úgynevezett bérelt dolgozó. Az árbevételt szeretnénk a két évvel ezelőttire, azaz 200 millió forint felettire emelni. Többféle tervünk, ötletünk van: apróságokból áll össze egy-egy új termék képe, amit lerajzolunk, szerszámot készíttetünk hozzá, és remélhetően minél nagyobb számban tudjuk majd gyártani.

– Pályáznak?

– Az eddig elmondottak alapján túl nagy értelme nem lenne. Nagyobb fejlesztést, átalakítást akkor tervezünk, ha biztosabb lesz a piac.

NÉVJEGY – Ivanovics Iván

Negyvennégy éves. A Budapesti Műszaki Egyetem vegyészmérnöki karán 1993-ban kapott diplomát, majd az amerikai Case Western Reserve Universityn szerzett közgazdász diplomát. Az Európai Műanyag-hasznosítók Szövetségének igazgatósági tagja. Dolgozott Svédországban és Dél-Afrikában, egy spanyolországi cég magyarországi igazgatója volt. A Pannonplastnál különböző vezető pozíciókat töltött be egy évtizeden át, jelenleg a Mikrolin Hungary Kft. ügyvezetője. Két gyermeke van, egy 10 éves kislány és egy 12 éves fiú. Hobbija a motorozás.




Éppen fél évszázada költöztek egy új, nagyobb helyre – Tatabányára. 1965 végére elkészült az új épület, és a bányászváros első könnyűipari cége megkezdte a termelést. A hetvenes években a műanyagjáték-gyártás mellett a nyomdaipar számára fényérzékenyített lemezeket kezdtek előállítani.

Egy évtized múlva ez vált meghatározóvá, ekkortól a Mikrolin név Közép-Kelet Európa legnagyobb ofszetlemezgyárát takarta.

Az ezredfordulóra a digitális nyomdák piacnyerése azt eredményezte, hogy drasztikusan csökkent a kereslet, így a cég 2004 decemberében visszakanyarodott a gyökerekhez, ismét műanyaggal kezdett foglakozni.

A műanyag hulladékok hasznosítására specializálódott, ezekből egy lépésben készítnek környezetbarát módon különböző késztermékeket.

Négy évvel ezelőtt ebben a szegmensben magyarországi piacvezetővé vált.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.