Az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. eladta az általa a közelmúltban megvett Sinergy Energiaszolgáltató, Beruházó és Tanácsadó Kft. 1,7 milliárd forint névértékű törzstőkéjének 12 százalékát a Sinergy ügyvezetőjének, Papp Andrásnak, és 8 százalékát a Sinergy gazdasági vezetőjének, Kósa Andrásnak. A vevők az üzletrészeket kisebb részben önerőből, nagyobb részben az Alteótól e célra kapott kölcsönből vették meg. Az üzletrészek után kapott osztalékot kötelesek a kölcsön előtörlesztésére fordítani az erről kiadott közlemény szerint. A kölcsön biztosítékaként az üzletrészeket az Alteót illető zálogjog terheli. Az eladott üzletrészekre az eladót 2020. december 31-ig vételi jog illeti meg.
A fenti ügylet célja, hogy a Nyugat-Európában megszokott és Magyarországon is meghonosodó gyakorlat mentén biztosítsa a Sinergy vezetésének tulajdonosi érdekeltségét is a társaság sikeres működtetésében, hogy ezáltal is nőjön a két szakember elköteleződése és a Sinergy, és végső soron az Alteo vállalatcsoport értékteremtése mellett.
A Sinergy megvásárlása kapcsán ifj. Chikán Attila, az Alteo vezérigazgatója a közelmúltban azt mondta a Világgazdaságnak, hogy az egyesülő cégek új beruházásokat terveznek a megújuló alapú energiatermelés területén. Ezek egyike egy depóniagáz-hasznosításon alapuló fejlesztés lehet az Alteo meglévő, debreceni és nyíregyházi létesítményei mellé, de szó lehet egy napenergia hasznosító projektről is, ha lesz hozzá pályázati lehetőség. Terítéken van egy biogáz projekt is, amelyre egy mezőgazdasági, illetve szennyvízkezelő céggel kerülne sor.
Az Alteo tavaly állapodott meg a Sinergy megvásárlásáról az RWE csoporthoz tartozó Elművel és Émásszal. Az Alteo és a Sinergy lényegében ugyanazokon a területeken aktív, de súlypontok mindkét cég esetében máshova, például más fogyasztói szegmensre, vagy másfajta megújuló alapú energia-termelésre esnek. Ezen felül, míg a Sinergy a fejlesztési projektek menedzselésére és kivitelezésére összpontosított, és van virtuális erőműve is, addig az Alteo a decentralizált kiserőművi, valamint megújuló alapú erőművi portfólió-kezelésre, illetve az energetikai akvizíciókra. Az Alteo csoport jelenleg 11 erőművet tulajdonol, amelyek összesen 36,5 megawatt beépített névleges villamosenergia-kapacitással, illetve 237 MWth beépített névleges hőenergia kapacitással rendelkeznek a cég honlapja szerint. Ezen erőművek jelentős része megújuló energiaforráson alapul – a társaság tulajdonában négy szélerőmű, két-két hulladék depóniagázt és termálvíz mellett keletkező kísérőgázt hasznosító egység van. A portfóliót három magas hatásfokú, földgáz alapú kogenerációs (kapcsoltan hőt és villamos energiát termelő) erőmű egészíti ki.
Az Alteo részvényeinek 79,63 százalékát a Wallis Asset Management Zrt. ellenőrzi, 15,29 százaléka magánszemélyek kezében van, és 5,08 százalék a közkézhányad.
A zöldprojekteknek áll a zászló?
A megújuló energiára épülő energiaszektor víziója mára az alábecsült zöld idealizmusból olyan közgazdaságtani realitássá fejlődött, amelynek gazdasági és környezeti jelentőségét egymás után ismerik el a legnagyobb szakértők, vállalatok, írja blogjában ifj. Chikán Attila. Bejegyzése szerint a zöldenergia projektek versenyképességét a közelmúltban a HSBC bank kutatása is alátámasztotta. Eszerint a fosszilis és a megújuló energiaforrások versenyét várhatóan a pénzügyi faktorok dönthetik el. Ezek egyértelműen utóbbiaknak kedveznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.