BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy klub, aminek a 100 legnagyobb magyar cégből 67 is a tagja

Iparjogvédelmi szempontból a magyar nagyvállalatok számára az Európai Unión kívül kiemelt jelentőségűek a kelet-európai, a kaukázusi és a közép-ázsiai országok – derült ki a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) tanulmányából. A Top 100 hazai cég közül a Richter a legaktívabb, de a Mol is ott van az élbolyban.

A 100 legnagyobb bruttó hozzáadott értéket előállító magyarországi vállalat közül 67 nyújtott be legalább egy iparjogvédelmi bejelentést a megalakulása óta 

– derült ki a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) tanulmányából. 

A cégek közül 

  • 57 nyújtott be védjegybejelentést,
  • 38 szabadalmi bejelentést,
  • 6 pedig formatervezésiminta-oltalmi bejelentést.
  • 22 viszont szabadalmi és védjegybejelentést is tartalmazó iparjogvédelmi portfólióval rendelkezett.
  • 6 továbbinak három oltalmi formát magába foglaló portfóliója volt.

Az SZTNH 33 cégnél ugyanakkor nem talált semmilyen iparjogvédelmi tevékenységet. Ezek többségükben multinacionális cég hazai leányvállalatai, így minden bizonnyal az anyacég vagy a cégcsoport egy másik tagja kezeli a szellemi tulajdonjogokat.

Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

A Top100-as mezőnyben ez az 5 cég volt a legaktívabb a bejelentések száma szerint:

  • Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt. (8984 szabadalom, 4277 védjegy, 5 formatervezésiminta-oltalom)
  • Sanofi-csoport (6945 szabadalom, 395 védjegy, 17 formatervezésiminta-oltalom)
  • Egis Gyógyszergyár Zrt. (3429 szabadalom, 2136 védjegy, 1 formatervezésiminta-oltalom)
  • Teva Gyógyszergyár Zrt. (1563 szabadalom, 245 védjegy)
  • MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. (271 szabadalom, 291 védjegy, 12 formatervezésiminta-oltalom

A bejelentések számát tekintve a szabadalom áll az első helyen. A cégek összesen 21 902 szabadalmi bejelentést tettek szerte a világban. Jóval szerényebb a védjegybejelentések száma (8 827), a formatervezésiminta-oltalmaké pedig elenyésző mértékű volt (37).

A szabadalom esetében mindössze 5 cég birtokolja a bejelentések 97 százalékát, a védjegyeknél pedig 7 vállalat fed le csaknem 90 százalékos részt. A vizsgált piaci szereplők földrajzi tekintetben széles körű iparjogvédelmi aktivitást folytatnak: 114 ország esetében mutatott ki hazai érdekeltséget az SZTNH.

Ugyanakkor a szabadalmi bejelentéssel rendelkező cégek fele mindössze egyetlen országban kívánt oltalmat szerezni, döntően Magyarországon. Ugyanez az arány volt igaz a formatervezésiminta-oltalmak esetében is. A védjegyeknél ennél jóval kevesebb vállalat – minden ötödik – érdekeltsége korlátozódott egyetlen földrajzi területre.

Európában történt a legtöbb iparjogvédelmi bejelentés. Az Európai Unió tagállamainak aránya

  • 91 százalék a formatervezésiminta-oltalmaknál,
  • 56 százalék a szabadalmaknál
  • 48 százalék a védjegyeknél.

Jelzésértékű, hogy a magyar nagyvállalatok számára gazdasági szempontból kiemelt jelentőségűek a kelet-európai, a kaukázusi és a közép-ázsiai országok. A hazai vegyipari vállalatok az elsődleges bejelentők ezeken a területeken, de mezőgazdasági, távközlési és légi személyszállító cég is van közöttük.

Fotó: KALLUS GYÖRGY / VG

Az Ázsiában védjegybejelentést benyújtó cégek általában az egész kontinensen széles üzleti érdekeltséggel rendelkeznek és aktivitásukat a vizsgált négy évben, 2015 és 2019 között is növelték.

A szabadalom esetében a vizsgált hazai cégek a legtöbb ügyet Magyarország után a szomszédos Ausztriában, valamint a jelentősebb piacokkal rendelkező, elsősorban fejlett európai és észak-amerikai országokban indították. Ezzel szemben a legtöbb védjegybejelentés a volt Szovjetunió területén levő államokat célozta meg (elsősorban ugyancsak a vegyipari cégek révén), a formatervezésiminta-oltalmak döntő többsége pedig az EU-tagállamokat érintette.

Magyarországon évi 700 milliárd forintot költenek kutatás-fejlesztésre. A szellemitulajdon-intenzív ágazatok adják Magyarország GDP-jének közel felét, a foglalkoztatásnak pedig majdnem a harmadát, ami túlszárnyalja az Európai Unió átlagát is. A szellemi tulajdon védelmének fontosságát felismerő legnagyobb hazai vállalatok egyre tudatosabban alkalmazzák ezeket az iparjogvédelmi eszközöket. Ennek ellenére a hazai cégek aktivitása a területen továbbra is rendkívül koncentrált, azaz a vizsgált körből mindössze pár vállalat kezében összpontosul a bejelentések döntő többsége

– hangsúlyozta Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnöke.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.