Túlzás nélkül hatalmas fordulat állt be az évszázad magyar üzletében, a spanyol vonatgyár, a Talgo megvásárlásában. Ahogy arról a Világgazdaság számos cikkben beszámolt, a Magyar Vagon csoport tulajdonszerzése ellehetetlenült, miután a spanyol kormány minden jel szerint politikai okokból vétót emelt a minden piaci fél, valamint az összes felügyeleti szerv által támogatott ügyletben.
Azt lehetett gondolni, a spanyoloknak, pontosabban a Pedro Sánchez által vezetett szocialista kormánynak nem lesz annál csúnyább húzása a Talgo-felvásárlás ügyében, mint hogy augusztusban hasból bemondott nemzetbiztonsági okokból megfúrta a Magyar Vagon csoport ajánlatát. Aztán novemberben kiderült, hogy legalább egy övön aluli ütésük még maradt a tarsolyban.
A spanyol központi hírszerzés, a CNI ugyanis közölte, hogy nem fogja feloldani a szakmai körökben erősen megkérdőjelezett Talgo-jelentés titkosítását. Ez az a dokumentum, amelyre hivatkozva a spanyol kormány keresztbe feküdt a magyaroknak. Miután a spanyol szolgálatok titokban tartják, mire alapozva tették a megállapításaikat, azt a következtetést lehetett levonni, hogy
Így aztán könnyen lehet, hogy a spanyol hírszerzés okfejtése ugyan légből kapott, és valójában a spanyol vonatgyártó, a Talgo eladása semmiféle nemzetbiztonsági kockázatot nem jelent, ha a vevő a Magyar Vagon csoport, mégis mindez jogerős cáfolatot soha nem kap már.
Egészen novemberig úgy tűnt, ez lehet a vége – magyar szempontból – az évszázad üzletének. A spanyol kormány lényegében körbebástyázta magát azzal, hogy hírszerzési jelentést kért be a Magyar Vagonról, függetlenül annak tartalmától. Ezzel ugyanis lehetetlenné vált, hogy a magyarok nyerjenek jogi úton.
A spanyol média korábbi értesülése szerint a magyarok október legvégéig nyújthattak volna be keresetet a legfelsőbb bírósághoz a spanyol kormány döntése ellen. Minden jel szerint ez azonban nem következett be, miután a Magyar Vagon beláthatta, hogy lehetetlen küldetés fordulatot elérnie a bíróságon, cserében viszont költséges.
Csakhogy most óriási fordulat állt be és kijelenthető, hogy a Magyar Vagon csoport mégis bíróság elé viszi a spanyol kormányt.
A Világgazdaság érdeklődésére a Magyar Vagon Befektetési Vagyonkezelő Zrt. (MVBV) arról tájékoztatott, hogy „a Magyar Vagon cégcsoport részéről benyújtásra került egy kereset”. Amikor erre lapunk visszakérdezett, az alábbi reakció érkezett:
„A Magyar Vagon csoport ismételten megerősíti, hogy a kereset benyújtásra került. Folyamatban lévő ügyben a cégcsoport nem kíván nyilatkozni, az eljárás lezárását követően válaszolunk a sajtómegkeresésekre” – írta az MVBV üzletfejlesztési vezetője, Kiss Diána.
Vagyis akármennyire is szerette volna, a spanyol kormány nem ússza meg szárazon, amit a Magyar Vagonnal tett a Talgo-felvásárlás során. A magyarok „bosszúja” utolérte a Sánchez-kabinetet, amelynek az igazságszolgáltatás előtt kell elszámolnia. Az évszázad üzlete tehát az évszázad pereként folytatódik, a kérdés már csak az, melyik bíróságon.
Az egyik lehetséges jogi fórum a már említett spanyol legfelsőbb bíróság. Itt azonban számolni kell a fentebb taglalt eljárásbeli akadályokkal. A másik az európai bíróság, amelynél szintén élhet a fellebbezés lehetőségével a magyar konzorcium. Az ugyanis, hogy a spanyol kormány kigolyózta a magyarokat a Talgo megvásárlásából, felveti az uniós alapjogok sérelmét, kiváltképp a tőke szabad áramlásának biztosítását.
A Magyar Vagon azonban egyelőre nem kívánta tisztázni a Világgazdaságnak, pontosan hol támadta meg a Talgóban való tulajdonszerzés meghiúsítását. Éppen ezért biztosan nem jelenthető ki, de talán mégis annak van nagyobb esélye, hogy a Talgo-ügy az európai bíróságon folytatódik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.