Több mint 3000 művész tiltakozott levélben a Christie’s azon terve ellen, hogy mesterséges intelligencia (MI) segítségével létrehozott műalkotásokat árverezzen el, ami a kreatív iparágak legújabb akciója a generatív MI-modellek jelentette fenyegetés ellen.
Az aukciósháznak írt nyílt levelükben a művészek „komoly aggodalmuknak” adtak hangot amiatt, hogy az eladásra kerülő műalkotások közül sok olyan MI-modellekkel készült, amelyekről ismert, hogy engedély nélkül képezték ki őket szerzői jogvédelem alatt álló műveken.
Ezek a modellek és a mögöttük álló cégek kizsákmányolják a művészeket, engedély vagy fizetés nélkül használják fel a munkájukat, hogy kereskedelmi MI-termékeket hozzanak létre, amelyek versenyeznek velük
– áll a levélben. Kiemelték, hogy ezeknek a modelleknek és az őket használó embereknek a támogatása „jutalmazza és tovább ösztönzi az MI-vállalatok emberi művészek munkájának tömeges ellopását”.
Bár a kreatív iparágakban a zenétől a filmig, a médiáig és a művészetig sokan nem ellenzik az MI-modellek fejlesztését – és gyakran használnak ilyen eszközöket a saját munkájukban –, aggódnak amiatt, hogy a legnépszerűbbek közül sokan nem fizetnek a szerzői jogvédelem alatt álló anyagokért. Ezeket fel lehet használni olyan MI-modellek betanítására, amelyek képesek az eredeti művet lemásolni vagy akár helyettesíteni is.
Ez lenne az aukciósház első, mesterséges intelligenciával kapcsolatos művészeti árverése, amely az Augmented Intelligence nevet viseli. Az aukciót New Yorkban tartják meg.
Az „AI art” a piac egyre növekvő területe, amely alatt minden olyan műalkotást értünk, amelyet mesterséges intelligencia eszközeivel hoztak létre vagy fejlesztettek tovább. Nicole Sales Giles, a Christie’s digitális művészetért felelős igazgatója szerint az MI „nem helyettesíti az emberi kreativitást, csak az emberi kreativitás spektrumát bővíti”.
A levélre reagálva a Christie’s azt mondta, hogy „az eladáson képviselt művészek mindegyike erős, létező, multidiszciplináris művészeti gyakorlattal rendelkezik, némelyikük elismert vezető múzeumi gyűjteményben. Az ezen az aukción szereplő művek a mesterséges intelligenciát a munkásságuk bővítésére használják”.
Robotinvázió: a szépségszalonokba is betört a mesterséges intelligencia
Kaliforniában már a szempilla-hosszabbítást is gépek végzik. A gyárak, a kórházak és a galériák után az MI a szépségszalonokban is megjelent, azonban a kozmetikusoknak még hosszú ideig nem kell félteniük az állásukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.