Az Ambience Healthcare nevű mesterségesintelligencia- (MI) startup bemutatta legújabb egészségügyi kódolómodelljét, amely a vállalat szerint 27 százalékkal pontosabban végzi a betegségekhez kapcsolódó ICD-10 kódolást, mint a gyakorló orvosok. A megoldás az OpenAI technológiájára épül, és célja, hogy enyhítse az orvosokra és egészségügyi dolgozókra nehezedő adminisztratív terheket – írta a CNBC.
A modell automatikusan hallgatja a betegellátás során elhangzó párbeszédeket, és valós időben rendeli hozzájuk a nemzetközi betegségek osztályozására használt ICD-10 kódokat.
Ezekből mintegy 70 ezer létezik, és az egészségügyi elszámolások, statisztikák és minőségbiztosítás alapköveiként szolgálnak.
„Nem az orvosokat vagy kódolókat akarjuk kiváltani, hanem felszabadítani őket az adminisztráció alól, és csökkenteni a hibákat, amelyek hatással vannak a betegbiztonságra és a költségekre” – mondta Brendan Fortuner, az Ambience mérnöki vezetője. Hozzátette: az új modell nemcsak gyorsabb, de pontosabb is annál, amit eddig az emberi szakértők nyújtottak.
A magyar egészségügy jövője: forradalmat hozhat a mesterséges intelligencia
Magyarország adatvezérelt megközelítése az egészségügyben új lehetőségeket nyit meg. Az EgészségAblak applikációval és az EESZT támogatásával az ország kiemelkedő szerepet tölt be a digitális ellátásban.
A modellt egy úgynevezett „gold panel” teszthalmazon validálták, amelyet vezető klinikai szakemberek állítottak össze, és amelyen 18 különböző szakorvos teljesítményét hasonlították össze az MI eredményeivel. A mesterséges intelligencia végül 27 százalékos relatív előnyt mutatott a humán kódolókkal szemben.
Dr. Will Morris, az Ambience orvosigazgatója szerint az ICD-10 kódolás „az egészségügyi minőség sarokköve”, hiszen ennek alapján lehet intézményeket, orvosokat és ellátási eredményeket összehasonlítani.
A hagyományosan munkaigényes feladat automatizálása komoly előrelépést jelenthet az iparágban.
Az Ambience megoldásai már több mint 40 egészségügyi intézményben működnek, köztük olyan neves szervezeteknél, mint a Cleveland Clinic és a UCSF Health. A startup több mint százmillió dollárnyi befektetést vont be olyan szereplőktől, mint a Kleiner Perkins, az Andreessen Horowitz és az OpenAI Startup Fund. A legfrissebb hírek szerint a cég újabb tőkét keres, már egymilliárd dollár feletti cégértékeléssel – ezt azonban hivatalosan nem kommentálták.
Az új ICD-10-modell nyáron kerül bevezetésre, és a cég már dolgozik azon, hogy hasonló fejlesztésekkel bővítse szolgáltatásait más kódolási rendszerekre – például CPT-kódokra –, valamint új területeken is,
„A valós idejű kódolás a betegágy mellett alapjaiban változtatja meg az ellátás minőségét és hatékonyságát” – fogalmazott Morris.
MI, GT, EHR – Az egészségügyi kiadásokat drasztikusan csökkenthetik az új betűszavak
Az elmaradott térségek lakói, a mobilitásukban korlátozott emberek, a tb-kassza, sőt, az egészséges életmód hívei is profitálhatnak a digitális egészségügy kiépüléséből. A mesterséges intelligencián (MI) alapuló technikák akár már a közeljövőben drasztikusan csökkenthetik az egyéni és állami egészségügyi költségeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.